Avatar uživatele
Drap

Proč se břichu říká sajsok ?

Tuto otázku před nedávnem položil Braník a po odpovědi Bedyho, který odpověď nezná, otázku uzamčel, takže nikdo jiný nemůže odpovědět.Myslel jsem, že to bylo snad omylem a k otázce se vrátí. Bohužel. Nikdy jsem to slovo snad neslyšel.Pokud by někdo měl informci, budu rád.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, vagra, johana 56, fcoop, briketka10, zjentek, gagaga, breja před 3991 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Jedna z možností – vysvětlení podle původu a významu slov. Někdo znal, vyslovil a použil.

saj-sok.
saj – výraz je i ve staročeštině i v jiných jazycích (pochází z turečtiny) .
Příbuzné k slovesu sajdati – hltavě jísti.

Jako saj-da se uvádí vak, břemeno, pytel. . Hltavým jídlem sní člověk víc, než potřebuje, přejídá se, takže mu roste břicho = vypouklina , která je naplněná jako vak, pytel .

Sok – staročesky = šťáva., příbuzné slovo (i v jiných jazycích) odvozené od slovesa sáti.

Takže naplněné břicho = sajsok – jednak od jídla,jednak od pití. Používá-li výraz těhotná žena (četla jsem na netu) = přeneseně „břemeno“ apod.

Pokud nevadí, že jsem využila své vědomosti, čerpala ze zaprášených, školometských a zaprášených slovníků

V otázce Braníka bylo uvedené velké písmeno (Sajsok), proto jsem nereagovala.

Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-nekdy-brichu-sajsok

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, kenyrts Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.