Drap

Proč se břichu říká sajsok ?

Tuto otázku před nedávnem položil Braník a po odpovědi Bedyho, který odpověď nezná, otázku uzamčel, takže nikdo jiný nemůže odpovědět.Myslel jsem, že to bylo snad omylem a k otázce se vrátí. Bohužel. Nikdy jsem to slovo snad neslyšel.Pokud by někdo měl informci, budu rád.

Nejlepší odpověď
annas

Jedna z možností – vysvětlení podle původu a významu slov. Někdo znal, vyslovil a použil.

saj-sok.
saj – výraz je i ve staročeštině i v jiných jazycích (pochází z turečtiny) .
Příbuzné k slovesu sajdati – hltavě jísti.

Jako saj-da se uvádí vak, břemeno, pytel. . Hltavým jídlem sní člověk víc, než potřebuje, přejídá se, takže mu roste břicho = vypouklina , která je naplněná jako vak, pytel .

Sok – staročesky = šťáva., příbuzné slovo (i v jiných jazycích) odvozené od slovesa sáti.

Takže naplněné břicho = sajsok – jednak od jídla,jednak od pití. Používá-li výraz těhotná žena (četla jsem na netu) = přeneseně „břemeno“ apod.

Pokud nevadí, že jsem využila své vědomosti, čerpala ze zaprášených, školometských a zaprášených slovníků

V otázce Braníka bylo uvedené velké písmeno (Sajsok), proto jsem nereagovala.

Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-nekdy-brichu-sajsok

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.