fcoop

Proč se brambory jmenují brambory?

Pátral,pátral,ne­vypátral.

V liště je brambor hromada,ale původ názvu ne.
A pokud ano,nějak se to snad rozdýchá.Že?

Nejlepší odpověď
annas

Do českých zemí přišly brambory z Braniborska, odtud vznikl zkomolením jejich dnešní název. Podle jiného názoru vznikl název brambory ze slova bamboly – starého označení pro hlízy.
Stč. slovník
Doplňuji:
Pro zajímavost, jak se u nás bramborům říká.
Babčata, bandory, bandury, bobály, brambole, bramboury, brambury, branibory, erteplata, erteple, koroptve motykou střílené, kartofly, kobzaly, kobzoly, kobzole, krampoly, krampole, krumpíry, krumple, santaburáky, santáky, švábka, zemáky, zemčátka, zemče, zemňáky, zemojablíčka, zemská jablka, žampáky a další.

U nás na Hané nejčastěji jíme „zemsky jabka“.

Další odpovědi
IK

Ke slovu do vyhledávače přidáš slovo etymologie

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4903

annas

Zapomněla jsem vložit odkaz, kde se také o původu pojmenování brambor povídá.

http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/204386