1jirka22

Proč je Sámova říše jen kmenový svaz, ale Velká Morava je knížectví?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Vyplyne z odpovědi – kdo je "založil?
http://www.ede­jiny.cz/velko­moravska-rise/

"Říše franského kupce Sáma se nedá nazvat pevným státním útvarem, fungovala spíše jako obranný kmenový svaz Slovanů. Po smrti Sáma se tento útvar rozpadl mezi jednotlivé velmože, dost možná jeho syny (těch měl prý 22).

Sámova říše byla postavena účelově. Splnila své poslání, uchránila slovanské společenství před Avary.

Po pádu Sámovy říše se nejednotní Slované nebyli schopni bránit avarským nájezdníkům. Slovanské kmeny Avarům podlehly a tento stav trval až do vyvrácení avarské moci ve střední Evropě Karlem Velikým koncem 8. století. Po pádu kaganátu se slovanští velmoži na moravsko-slovenském pomezí sjednotili pod dvě místní knížata.

Na moravské straně to byl kníže Mojmír se sídlem v Mikulčicích a na slovenské straně kníže Pribina sídlící v Nitře. Obě mocenská centra spolu začala soupeřit o hegemonii v regionu. Mojmírovi se v roce 833 podařilo Pribinu z Nitry vypudit a toto datum je proto udáváno jak rok vzniku Velkomoravské říše. Po jejím prvním panovníkovi se vládnoucí dynastie Velké Moravy nazývá dynastií Mojmírovců."

Další odkaz
http://www.de­jepis.com/uceb­nice/

Další odpovědi
led

Preto to isté, prečo EU nie je štát, ale zväz (únia) europskych štátov.
Kupec Samo nebol vladár, ale podľa dnešných meradiel bol „Predseda zväzu slovanských kniežat“, ktoré dávali spolu armádu proti Avarom, neskôr proti útokom Frankov, ale vo svojich kniežatstvách si vládli sami.