bolak

Proč ruce v mrazu zrudnou?

Nemělo by to být spíš naopak?

Nejlepší odpověď
Lamalam

V Ruském mrazu rudnou, v Americkém zmodrají a objeví se na nich 50 bílých hvězdiček.

Další odpovědi
gecco

Někdy rudnou, někdy sinají…
Záleží na momentální kondici dotyčného a době expozice kůže mrazu.
Rudnutí – pokud expozice není dlouhá a dotyčný má dost energie, je vyšší prokrvení ochranou kůže proti poškození nízkou teplotou (omrzlinám).
Sinání – při dlouhé expozici nebo nevalné kondici dotyčného jedince je nižší prokrvení povrchu těla naopak o ochranou organismu před podchlazením (přežije i za cenu poškození kůže).
😉
Kde mrzne??

bolak

gecco: ale zajímavý že zrudnou, ale nijak se neohřejou, tak jak je to možný? přece když se víc prokrvěj, tak by měly míň studit, nebo ne?

gecco

Spíše ne – ta krev sice ´stíhá´ zahřát tkáně tak, aby povrchově neomrzaly, ale organismus zase zbytečně neplýtvá teplem tak, aby se zvyšovala teplota nad nutnou mez.
Teplota kůže se ti zvýší zejména tehdy, kdy se organismus potřebuje ochladit.