Avatar uživatele
Hanz Blažek

Proč říkáme „já“ ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kenyrts, annas, gagaga před 3589 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Otázka není jasná. Zájmeno já = osoba, která mluví.

1. Etymologie podle J. Rejzka. – Všechny tvary osobního zájmena já v ie jazyícch vznikly z undoevropského základu .*eǵ(h)om, *eǵō-.
Ve slovanských jazycích se e změnilo na a., g se změnilo na j. Ztráta koncového -z ve většině moderních slov. jazyků je asi podle zájmena pro 2. os. ty.

Já zájmemo = staročesky. jáz. praslovansky jaz, rusky ja, .
gótsky ik, ( z toho vzniklo německé ich, angl. I); lat. ego,
ř. egō̺, arm. es, sti. aham. atd.

2. Zájmeno já se často užívá nadbytečně, jde o tzv. pleonasmus – já jsem napsal, já jsem řekl. Gramatika to nevyžaduje nutně. Není to chyba, ale stylistická varianta.
Je-li např. použití osobního zájmena ve větě (vyjadřující původce děje, mlvučího, tak jeho použití často znamená zdůraznění ((Já) vás neznám (, ale on ano).).

Někdy ale užití JÁ působí jako upřednostňování vlastní osoby, považování se za nejdůležitějšího jedince , egoistu atd.
Doplňuji:
Věděla jsem, že jsem vložila otázku na téma JÁ. Nemohla jsem ji dříve najít až teď.

3. Opět něco o zdůrazňování vlastního JÁ.

Ja – pasledňaja bukva v azbuke, říkají Rusové. Já je poslední písmeno abecedy. Co napovídá toto ruské přísloví?

Němci tvrdí, že „Der Esel geht voran“, tedy že „Osel jde jako první“.

Obě přísloví ovšem původně připomínala starou zásadu slušného chování, že při výčtu několika osob máme sebe uvést až na posledním místě.

Co myslíte, dodržuje se pravdilo, že Petr, Pavel a JÁ … Nebo tato zásada vymírá a platí, že uvést výčet slovem JÁ je nevychovanost? Mají přísloví stále výchovnou funkci?

Odpoědi v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ja-paslednaja-bukva-v-azbuke-rikaji-rusove-ja-je-posledni-pismeno-abecedy-co-napovida-toto-ruske-prislovi

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzzz, kenyrts Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Protože jsme Češi. Němci říkají „Ich“, Angličané „I“ …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
www

Poněvadž toto zájmemo do češtiny jednoduše patří.
Jsou ale jedinci, kteří trpí ‚jášstvím‘ a ve snaze zdůraznit svoji osobu či názor ono ‚já‘ používají až zneužívají nadměrně. 🙂

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?beer Nahlásit

Avatar uživatele
Toruk

Já je zdrojem naší existence. Z Já vychází myšlenky, které utváří osobnost, neboli „já“. Kdyby nebylo Já, nebylo by nic. Tělo umírá, Já zůstává a osobnost se převtěluje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pospic

Bo kdybych řekl např. „To nebyl“, tak by to nedávalo žádný smysl.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad Pepa25 – vaše odpověď není odpovědí na danou otázku. 🙂

před 3572 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek