bolak

Proč říkaj češi rakousku právě rakousko?

Nejlepší odpověď
anonym

To jsem právě vyčetl ve wiki : České pojmenování Rakousko (historicky Rakúsy, později Rakousy) pochází od pohraničního hradu Ratgoz (dnes Raabs na soutoku moravské a německé Dyje), jehož název čeští obchodníci zkomolili na Rakús (nebo Rakuš). Podle něj pak pojmenovali okolní území a později celou zemi.

Další odpovědi
annas

Nedávno byla položená otázka Jak vznikl německý název Rakouska Ósterreich

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vznikl-nemecky-nazev-rakouska-osterreich

Našla jsem jeden zajímavý článek o původu slova Rakousko.. Proč název vznikl podle hradu.

Diskutoval jsem se s Johnem Dingley, profesorem ruské a slovanské lingvistiky na York University v Kanadě. On uvedl několik myšlenek o tom, kde se slovo Rakousko vzalo.

Karel Havlíček Borovský, slavný český spisovatel, byl toho názoru, že název Rakousko vznikl od slovanského slova Rak -. Krab . Rak, říkal, chodí pozpátku, stejně jako Rakušané .

Další teorie je, že výraz Rakousko je odvozený z českého slova Rákos, který v. angličtina znamenal ákos.

Polský lingvista Alexander Brukner řekl, že název Rakousko vznikl z rakouského místní jméno Retz, dřívější Ruds. "

Každá z těchto teorií se zdá přesvědčivá. Profesor Dingley se zabýval těmito teoriemi více než deset let a nedávno přednášel na toto téma v Německu.

Uváděl, že je třeba najít t pravou etymologii výrazu Rakousko, protože Retz, Ruds je zámek, který tvoří řadu pevností, které postavily germánské kmeny jako obranu proti Slovanům. . A myslel jsem si, pokud to není Retz, může to být další z pevností podél této linie.

Profesor Walter Schteinhauzer na univerzitě ve Vídni opravdu věnoval hodně času řešení tohoto problému, a věřím, že má správnou odpověď. Ta ukazuje, že Rakousko je odvozen od názvu místa v Rakousku, které je dnes Raabs:.. ještě dnes by se dalo říct, , že tuto pevnost by bylo obtížné dobýt

Tento název Rakousko sahá až ke příjmení „. Ratgos“. – listinné důkazy – první z 11. století, že název pro tuto pevnost Ratgos, Rakouš, Rakús, Rakousko,.Raabs vznikl u Slovanů z toho důvodu, protože nemohli Germány porazit. Postupně se název objevil nejen pro pevnost, ale i města, pak se šířil do vnitrozemí a na konec pro celé Rakousko. "

http://www.ra­dio.cz/en/sec­tion/abc/what-do-crayfish-reeds-and-austria-have-in-common

dole kliknout na bod 13
--

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://en­.wikipedia.or­g/wiki/Name_of_Au­stria&prev=/se­arch%3Fq%3DRat­goz%2BHerkunft%2Bo­der%2BRatgos.%26cli­ent%3Dfirefox-a%26hs%3DrAv%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs
Doplňuji:
Ještě k významu slova Raabs

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ra­abs_an_der_Tha­ya_%28hrad%29

První písemné zmínky souvisejí až s hradním pánem „Gotfridi in castrum Racouz" v Kosmově Kronice české k roku 1100. Z let 1074 a 1076 jsou jmenována lesní území „silva Rogacz" („les Roháč“ – území kolem pozdějšího města „Rohů“, dnešního Hornu) ve dvou královských obdarováních pro markrabata z rodu Babenberků. Název „Rakousy“ se v řeči starých Čechů a Moravanů brzy přenesl na označení celé Východní marky (Österreich – Austria), která byla roku 1156 povýšena na vévodství a která staré podyjské hrabství pohltila..

Diskuse