štamgast

Proč řeky pramení v horách?

Dle mého je to nelogické, přece v nížině má voda k povrchu blíže.

Nejlepší odpověď
Drap

Prameny podzemních vod jsou i v nížinách. Jak známo, tak vodě se dosti obtížně teče do kopce. Proto z horských pramenů vznikají potoky a řeky, a další zdroje se k nim během ceswty přidávají.
Neni tak zcela pravda, že hlubinná voda má v nížinách blíže k povrchu. Záleží na geologické stavbě nad zdrojem vody a v okolí.

Další odpovědi
www

Prameny jsou i v dolinách a vzniknou pak jezera, bažiny, ap., voda neodteče.
Z pramenů v kopcích většinou řeky, voda odtéká-tedy řeka. 😉