zjentek

Proč marže u potravin a podobných nutností nemá nastavenu horní hranici, a to tak, aby to odpovídalo dobrým mravům?

Když na jednom konci města bude stát klasický jar v Hrušce 52,90 Kč a na druhým konci města bude v Penny za 26,90 Kč, tak vůči důchodcům o holi, kteří bydlí na sídlišti u Hrušky, je toto podle mýho hrubě proti dobrým mravům… není?

Nejlepší odpověď
Hans51

Svoboda podnikání, svoboda zvolit si adresáta právního jednání (Hruška/Penny), svoboda volby obsahu právního jednání (jar/jiný prostředek na mytí nádobí), svoboda, zda do právního vztahu vstoupím (čili že koupím jiný/žádný), tržní ekonomika – poptávka + nabídka, apod.

Víte, rozpor s dobrými mravy sice může být důvodem neplatnosti právního jednání, nicméně kde není žalobce, není ani soudce. K tomu ještě nutno vzít v úvahu to, že jde o záměrně abstraktní pojem, aby bylo možno zvažovat jeho obsah v každém konkrétním případě zvlášť.

Váš argument s důchodci není relevantní, stejně tak byste mohl požadovat, aby na každé vesnici vystavěli supermarket, protože zboží v místním obchůdku je (zcela logicky) dražší, případně že tam ani žádný obchod není.

Další odpovědi
Emefej

Ty jíš Jar? Dobrou chuť! Proti mravům to není, nikdo nikoho nenutí si ten dražší výrobek kupovat, mohou ho klidně bojkotovat.

Otázka rabatu by to vůbec nevyřešila. Neznáš jeho výši, je klidně možné, že ten dražší prodejce nakupuje dráž než ten druhý a jeho marže je ve skutečnosti nižší.

Kryšpín

Jeden moudrý politik při budování kapitalismu v Česku pravil, – vše vyřeší neviditelná ruka trhu

dudu

Někteří naši drobní obchodníci /spíše hokynáři/ si navykli namísto vytváření zisků obratem, obírat zákazníky nepřiměřeným rabatem. úspěšně tak nahradili středověké raubíře a loupežníky. Dřív podobné snaživce pacifikovaly jednotlivé cechy, dnes by je na uzdě měl držet stát. Bohužel se tak neděje. Uváděné protiargumenty pak až příliš připomínají přísloví „koho chleba jíš, toho píseň zpívej a pes psa nežere“.

McArthur

Za běžného režimu jsou ceny stanoveny obchodníkem a zákazník je buď akceptuje nebo jde jinam.

Podle zákona se stanovují ceny zboží v případě přírodních katastrof, války apod. V takové situaci opravdu stát zasahuje a stanovuje ceny potřebného zboží, a to nejen potravin.

Pojem „dobré mravy“ je stejně ošemetný, jako „dobrý katolík“, „dobrý komunista“ apod. Je to pojem, jehož obsah se v čase mění.

zjentek

Hans51– tak už to chápu. To, co tady popisuji, je vlastně ten správně demokraticky pojatý způsob svobody. Tenhle demokratickej princip vlastně lidi nutí přemejšlet o svobodě tak intenzivně, že se tím sám ohrožuje, jelikož masy (důchodců) začnou velmi brzy pociťovat, že skutečně svobodní se cítí až tehdy, když si myjí nádobí na zahrádce, pěkně u svý pumpy, čistou čerstvou vodičkou.

Hans51

Existují i internetové obchody s dovozem až domů (týká se to i potravin), takže ti Vaši stále omílaní a do popředí argumentu stavění důchodci v podstatě nemusí udělat ani krok. Nezlobte se za upřímnost, ale tak to prostě je.

zjentek

Emefej tak dobře ;D, byl to blbej příklad, ale podstatou zůstává, že tohle se děje běžně a ten důchodce se dál fakt nedoplazí a charita je podobným službám ne vždy nakloněna. Takže- vidím to jako nechtěný styk s nemohoucími, doslova jejich znásilnění! A s výsměchem- tomu právě odpovídá ta ničím nestanovená výše marže, kdy 1000%ní navýšení oproti nákladům nebývá vyjímečné.

xxx3

Řekl bych, že 1000% marže je v naprosté většině případů pouze scifi, nikoliv realita.
A co třeba služební auta? Vždyť se jistě najde řada lidí s podlomeným zdravím, kteří by auto zdarma využili víc než ministr. Tím chci říci, teoreticky by se dala najít další tuna různých „nespravedlností“, které ale není možné jen tak od stolu ad hoc řešit. S maximálními maržemi je to podobné. Nejsem si jistý, jestli by to vyřešilo zmíněný problém, ale jsem si jistý, že by to řadu jiných problémů přineslo. Jak by se se vypočítávaly skutečné náklady, kdo by to kontroloval, jaká by tedy měla být výše správné marže. Při těch statisících druhů zboží by to v každém případě chtělo asi hodně velký úřad. Pak je tu další věc, že náklady firem na výrobu (ale třeba také na přepravu) se navíc neustále mění – stačí, aby se pohnul kurz koruny nebo, zdražily energie a řada dalších vlivů. Jinak řečeno, museli bychom skončit u plánované ekonomiky, ve které se běžně stávalo, že nějaké zboží nebylo taky třeba vůbec.

Emefej

Blbost, ty přece neznáš jejich náklady. Jeden to může kupovat za 10 a prodávat za 26. Druhý to může kupovat za 50 a prodávat za 53. Kdo je větší zloděj?

anonym

Emefej, v tom případě je zloděj dodavatel, který řetězcům takto rozdílné ceny nabízí. U příkladu Jar je to jasné. Jeden výrobce, dva odběratelé, dva dodavatelé, dva řetězce,ale rozdílné ceny.

jamar28

Jako že když ti někdo něco prodává za jinou cenu, než by sis představoval, tak je to zloděj jo? :O

Hans51

Tak to skutečně není, bohužel nelze zařídit, aby každý občan měl v dosahu veškeré služby, které k životu potřebuje.