badimira

Proč psycholog či psychiatr musí do 18 let vyžadovat souhlas zákonných zástupců s vyšetřením?

Nejlepší odpověď
annas

Pročtěte si článek 16letý pacient a souhlas se zdravotní péčí – JUDr. Pavel Zajíc, zdravi.E15.cz
-
http://zdravi­.e15.cz/denni-zpravy/komenta­re/16lety-pacient-a-souhlas-se-zdravotni-peci-471309

Určitě víte,, že podle Občanského zákoníku nabýváte plnoletosti až v 18 letech., pokud neuzavřete dřív manželství.

„Zákon o zdravotních službách je založen na tom, že zdravotní služby lze pacientovi poskytovat pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem, nestanoví-li zákon jinak. Zákon o zdravotních službách dále výslovně stanovuje, že nezletilému pacientovi se zdravotní služby poskytují se souhlasem jeho zákonného zástupce, s výjimkou případů, kdy lze zdravotní službu poskytnout bez souhlasu. Vždy je však třeba zjistit názor nezletilého pacienta, který je s ohledem na svůj věk schopen situaci vnímat a vyjadřovat se.
Názor nezletilého je třeba respektovat
Vyjádří-li nezletilý pacient svůj názor, zaznamená se do zdravotnické dokumentace. V případě, že tento nezletilý pacient odmítá provedení psychiatrického vyšetření, je třeba jeho stanovisko respektovat i přesto, že rodič pacienta s tímto vyšetřením souhlasí. Zákon totiž dále výslovně stanovuje, že pacientovi lze bez jeho souhlasu poskytnout pouze neodkladnou péči, a to v případě, kdy mu zdravotní stav neumožňuje tento souhlas vyslovit, nebo v případě léčby vážné duševní poruchy, pokud by v důsledku jejího neléčení došlo se vší pravděpodobností k vážnému poškození zdraví pacienta. “

atd.

Další odpovědi
Funna

protože za své nezletilé dítě zodpovídají…je to stejný princip jako když mají dát souhlas např. s operací…

kelley

V případě, že nezodpovědní rodiče způsobujíí dítěti (nezletilému) psychické problémy a chce si pak samo najít psychiatrickou­/psychologickou pomoc, pak to je podle mě špatný zákon…