bolak

Proč pro některý slova nejsou ženský tvary? Jako třeba mizera, šílenec..

To ženský nemůžou bejt šílený nebo mizerný?

Nejlepší odpověď
annas

Mizerie – stč. mizera n. misera = bída, strast; ubožák.. Odvozené přídavné jméno mizerný (moravsky hubený), od toho odvozený tvar mizera = darebák – novější tvar. .Základní slovo přišlo přímo z latiny. – miseria = bída.

Ta mizera (v obou významů ženský rod souvisí s původním kmenovým skloňováním). K vzoru žena patřila i podstatná jména rodu mužského zakončená na-a – např.vladyka, hrdina atd. Analogií pak mizera přešel k mužského rodu. Nedošlo k přechýlení a vytvoření ženského tvaru,. Rod mluvnický ten – se užival i pro rod přirozený. – ta i ten mizera.

Poznámka od darebného vznikla dareba, později se užívalo víc darebák. Stejně existoval mužský rod mizerník, zde byl opačný vývoj – vznikl mizera.

Šílenec = třeštěnec, blázen. Odvozený od slovesa šáliti – šialiť,. Na Moravě ošla, ošáliť – potrhlý člově, šáleněc – šílený. Toto podst. jméno mělo jen mužský rod, opět nedošlo k přechýlení na ženský.

Ve staročeštině nebylo přechylování tak důsledné. Proč jen mužský rod? Zzřejmě to souviselo s postavením mužů. Nedá se jednoznačně odpovědět.

Existovallo však slovo šialenka = šálená houba, prašivka, která zplsobovala otravu, zmatenost, zápal mozku, tedy šílenství.

Etymologický a stč. slovník

Další odpovědi
Damiana

A co třeba mrcha, bestie – tam zas máte „smůlu“ vy?

led

ˇ6eny múžu byť šialené, alebo mizerné, ale vyslovte a počúvajte vyslovené:
mizera… šílenec… počujete v tom to krásne mužské dunenie, tú predstavu
a teraz to skúste vysloviť znova pri pohľade na ženu… počujete to nič, žiadnu vidinu, žiadnu odozvu?
Vyčkajte si na úplnú rovnoprávnosť.
V gramatike sa potom stratia aj rody, priblížime sa „jednoduchším“ jazykom, ktoré na rozlíšenie rodu používajú len určitý člen.

odpomass

Počkej si pár let, třeba se to v češtině změní. Ještě v nedaleké minulosti taky nikoho nenapadlo říkat soudkyně, řidička. Spousta slov se genderově vyvažuje, nicméně především dříve byl neutrální (nebo jediný) tvar u mnoha slov právě mužského vzoru…

Emefej

Je to jedno, u jiných výrazů zase neexistují mužské rody, např. mažoretka nebo letuška.

annas

ad Damiana. Zajímala mě ta zmiňovaná mrcha. Vývoj tohoto slova šel dvěma směry:

  1. mrcha – přetvořením slov mrtvola, již stč. mršina.
  2. mrcha – .hubený, chatrný kůň, nadávka prohnaným osobám, tentokrát převážně ženám. Ale ani muži nepřišli zkrátka – byl to mrcha (nesklonný přívlastek) chlap

bestie. Z latinského bestia k nám přišlo z maďarštiny do stsl. jako beštia.
Význam: šelma, divoké zvíře; zhovadilý, rozpustilý člověk. Takže – ženský rod, použitý i pro muže. Vždyť i oni i dovedou být bestie :))

briketka10

:o)

Lucijej

Hmm, hmmmm..... a všimnul sis, že i bolak nemá ženský ekvivalent ?

bolak

to je něco jinýho :) bolák nepředstavuje žádnou charakterovou vlastnost, šourek taky nemá ženskej ekvivalent..

Lucijej

to je přece šťouračka :D

bolak

myslíš „šouračka“ ne? znáš nějakou takovou?

anonym

a nebo nekdo soura se stourkem .. :)
my " zensky " mame : zavist, zarlivost , pomstychtivost , sobeckost , vycuranost, prolhanost ..... vlastne skoro vsechny super vlastnosti jsou zenskyho rodu .. heeec !

Lucijej

:D

Damiana

Šouračka náhodou existuje. Říká se tak rybářské technice, kdy se volně popotahuje nástražní rybička po dně:-))

Lucijej

no…dost možná to je právě vhodný ekvivalent pro Michala K., ten to tady zrovna včera rozebíral