Kepler

Proč příroda nevyvinula kolo?

Ani jeden z miliónů druhů živočichů na Zemi nepoužívá ke svému pohybu kola. Jak je to možné, když se jedná o nejefektivnější druh pohybu po zemském povrchu? Místo kloubů chrupavčitá kluzná ložiska, pohon svaly…Jen si představte, jak by vypadali sprinteři – kola jako u formule 1, nebo u dragsterů. To by byla krása!

Nejlepší odpověď
Dochy

Problém je, že na rozdíl od jiných pohyblivých uložení kolo vyžaduje aby mezi osou a tělesem kola nebylo žádné skutečné pevné spojení. Uložení je realizováno jen vhodně konstruovanými kluznými plochami (ev. vylepšenými valivými tělísky). Organismus vyžaduje zásobování živinami, což předpokládá nějakou zásobovací strukturu s omezenou pohyblivostí. Veškeré žíly/tepny/nervy tak jak je známe by se zpřetrhali pokud by vedly z osy kola na jeho těleso.

V této teorii můžeš pokračovat vylepšením metabolismu. Spalovací motor bude asi účinnější než metabolismus savce. Když budeš ještě chvilku pokračovat, budeš mít autoboty. (obávám se že tato myšlenka už byla použita a pokud nepřijdeš s nějakým opravu zásadním vylepšením patentovat to nepůjde 😉 )

Další odpovědi
zjentek

Vyvinula kouli. Když vyvíjela člověka, byl tam zřejmě předpoklad, že si kouli sám nějak zjednoduší.

anonym

A tak zatím vypadají invalidé: http://www.or­toprotet-lbc.cz/Image/prot%C3%A­9za_1.jpg

Adamos00

Tak klidne by mohly takovy zivocichove existovat ale vse se udelalo nahodne takze to nema cenu resit.

Kepler

Dochy: to vše je řešitelné. Když existuje centrální dofukování kol přes osu, proč by nemohla být i centrální výživa? A pohon kloubovýmu převody na osu? Sice po skalách by se s tím lezlo blbě, to je fakt.

Dochy

Jenže pro to centrální dofukování potřebuješ tlakové potrubí s otáčivým spojem. Pokud možno těsným. To příroda myslím zatím taky moc nepobrala… Pohon na osu? To není problém, to je jen posunutí uložení kola na trochu jiné místo. Třeba takový diferenciál to už je jiný oříšek (ale vlastně jen soustava kol, takže jenom prosté zmnožení problému „proč příroda nepoužívá kolo“)
Ty skály… to je fakt. Ale když už budeš mít kola, určitě si necháš narůst i vrtuli 😉

Kepler

To je nápad! Jen co ukecám Elona Muska, hlavu pro nové technologie otevřenou (coby sponzora) a nějaké šikovné genetické inženýry, dám se do toho!

Kepler

Zjentek: to bys viděl, jaké mám koule! Tedy měl jsem.

zjentek

Kdybys nekecal, beztak seš ženská.