blesk26

Proč při testu hydrometru při použití tzv. „slané metody“ vznikne v sáčku právě 75% vlhkost?

Zajímalo by mě z jakého důvodu, když chci zkalibrovat vlhkoměr do humidoru, se dá spolehlivě použít „slaný test“.

Do malé mističky (nebo víčka od pet lahve) se nasype sůl, která se zakape pár kapkami vody a spolu s hydrometrem se vloží do uzavřeného sáčku. Po několika hodinách tak vznikne v sáčku právě 75% vlhkost.

Proč je taková vlhkost v celém sáčku, když jsem dal do soli jen pár kapek vody? A proč právě 75%?

Díky za odpověď

Nejlepší odpověď
mosoj

Docela jste mně zaskočil. Za celou dobu mé chemické praxe jsom o tom neslyšel, ale napadlo mně že to souvisí s nasyceností roztoku soli. Roztok musí být nasycen což by mohlo být tou vlhkou solí splněno.

Zde mně to pan chemik potvrdil.----------------------------------------
To co je tam popsane vychazi z rovnovazne relativni vhlkosti vzduchu

nad nasycenym roztokem soli
pro chlorid sodný plati
teplota 5 10 15 20 25
vlhkost75,7 75,7 75,6 75,7 75,3

pokud tedy skutecne mate nasyceny roztok soli , s prebytkem
nerozpustene soli tak pri 25C by vzduch nad timto roztokem mel mit
vlhkost 75.3%, ale musi jit o nasyceny roztok. 🙂

mosoj

Děkuji za objektivní hodnocení a oceňuji kvalitní otázku !!

blesk26

Já děkuji za kvalitní odpověď :)

mosoj

Mimo jiné, tato fyzikální vlastnost chloridu sodného ( ale i jiných solí – pak je hodnota vlhkosti jiná) má na svědomí stálou a konstatní vlhkost v solných jeskyních, využívající se při léční dýchacích cest.

mosoj

Ještě pro zajímavost hodnoty vlhkosti pro jiné sole :

Sůl Teplota (°C)
chlorid lithný 11,3 11,3 11,3 11,3 11,3
chlorid hořečnatý 33,6 33,5 33,3 33,1 32,8
uhličitan draselný 43,1 43,1 43,1 43,2 43,2
bromid sodný 63,5 62,2 60,7 59,1 57,6
chlorid sodný 75,7 75,7 75,6 75,7 75,3
chlorid draselný 87,7 86,8 85,9 85,1 84,3
síran draselný 98,5 98,2 97,9 97,6 97,3