annas

Proč při pražení kukuřice puká vznikající popcorn?

Nejlepší odpověď
Lenjička

Protože vnitřek kukuřičného semínka je z jiné hmoty než obal.
Vnitřek se při zahřátí hodně moc rozpíná, a ten obal si stále drží tvar.
Nakonec to pod tím obrovským tlakem zevnitř pukne a my si to odneseme k televizi 🙂

Další odpovědi
dědapetr

Rozpuklé zrnko kukuřice-
Popcorn, počeštěně popkorn, pražená kukuřice nebo pukance, je pokrm z kukuřice. Popcorn se připravuje zahříváním zrnek kukuřice, což způsobuje jejich puknutí. Každé zrníčko popcornu obsahuje malé množství vody uvnitř kruhu z měkkého škrobu. Měkký škrob je obklopen tvrdým vnějším povrchem zrníčka. Jak se zrníčko zahřívá, začne se voda měnící se v páru roztahovat a tlak působící na tvrdý škrob narůstá. Nakonec tvrdý povrch povolí a popcorn tak pukne. Jak puká, měkký škrob uvnitř popcornu se nafoukne a vyprskne, čímž obrátí zrníčko naruby. Pára uvnitř zrníčka se uvolní a hotový popcorn je na světě!

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kukurice-je-obilovina-co-je-potom-popcorn

vagra

Kukuřičné zrno má tvrdou slupku, ale poměrně měkké jádro, v němž je i po vysušení asi 13 procent vody. Když se kukuřice při pražení zahřeje na teplotu kolem 200 stupňů, voda se rychle odpaří a pára vytvoří velký vnitřní přetlak, který nakonec tuhý obal zrna roztrhne za hlasitého zvukového doprovodu. Objem zrna se při této miniaturní explozi zvětší asi třicetkrát.

Zdroj: http://www.vy­ber.cz/otazni­ky/?odpoved=122