štamgast

Proč při opakování jednoho slova dokola nám po chvíli to slovo ztrácí význam?

bolak: Ne žádný čápi jsem nemyslel, ale třeba zkus opakovat dokola slovo trefa a za chvíli ti ztratí význam.

Nejlepší odpověď
ratava

Našla jsem na webu jednu diplomovou práci, zabývající se tímto jevem. Nevím, zda je to jediné možné vysvětlení, třeba jich existuje více, ale kromě odkazu alespoň pár výtahů z něj:

"…po chvíli sledování jakéhokoliv slova, začne ztrácet svůj význam. Po minutách opakování stejného slova znovu a znovu, začnete zapomínat, že „jeep“ je automobil, navržený k překonávání skalnatého terénu… (Diskusní fórum www.everything2.com)

…jev není omezen jen na vyslovování nahlas. Proměňuje se i dlouho pozorované slovo a tato varianta efektu byla předmětem první studie na toto téma – Ztráta asociativní síly slov po dlouhé fixaci (Severance, Washburne, 1907). Po dlouhé vizuální fixaci slova je vnímáno jeho postupné rozdělování na slabiky, písmena až „divné značky“ a opět slovo dostává onen pocit „exotičnosti“ (tamtéž).

Právě Jakobovits vytvořil pojem sémantické nasycení (semantic satiation), pod kterým dnes nalezneme studie věnované tomuto jevu nejčastěji…"

dále zde:http://is.muni­.cz/th/180758/fss_b/Ba­kalarska_prace

takže- je-li sémantika významosloví, dochází tím k přeměně z vnímání slova jako pojmu pro danou věc ve vnímání slova jako zvuku, kdy se ztrácí ona asociace s tou konkrétní představou (dané věci, pojmu)… v podstatě přestanete brát slovo tak, jak ho normálně vnímáte, ale náhle ho „vidíte“ spíše jako shluk několika >neznámých< písmen (tónů při vyslovování).

Profesor psychologie a neurologie na Washington un. David Balota vysvětluje, že je to způsobeno únavou nervového systému mozku opakovanou stimulací. Přirovnáná to k opakovanému zvedání činky, kdy vás jedno- dvě zvednutí neunaví, ale neustálé opakování onoho zvedání již ano… Dále si všímá podobného jevu, kdy několikrát opakované slovo ztrácí díky fonetice i svůj význam- v angl. odkazu používá slovo „dog“ (pes) a jeho změnu na „fog“ (mlha), v češtině si můžete dosadit třeba „adaptovat“- „adoptovat“…

Odkaz je v aj:http: //www.mnn.com/li­festyle/arts-culture/stories/say-a-word-over-and-over-and-see-what-happens

Aglická wikipedie o sémantickém nasycení (český článek jsem nějak nenašla, ale já občas neumím vyhledávat…) říká, že jde o psych. jev, kdy opakování způsobí, že slovo/ fráze ztratí dočasně pro posluchače smysl. Ten potom onu řeč vnímá jako nesmyslné zvuky. Pojem jako první použil ve své disertační praci Leon Jakobovits James v r 1962. Pojem použil spolu se slovy, které vyjadřují myšlenkovou duševní únavu…

dále zde (taky v aj): https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Semantic_sa­tiation

Další odpovědi
bolak

vím co myslíš, čapí čapí čapí čapí čapí..

těžko říct proč to tak je, budeme muset počkat na odborníka

bolak

trefa trefa trefa trefa čapí čapí.. ajo