Proč převládá červená a modrá barva na vlajkách mnoha států?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se to říct všeobecně. Třeba bílá, modrá a červená barva
jsou tzv. panslovanské barvy.

Červená barva symbolizuje např. u naší vlajky krev prolitou za vlast, svobodu;, bílá čistotu, dokonalost;, modrá klidnou, bezmračnou oblohu, stálost, věrnost, nebeskou modř.

Barvy v ostatních zemích mají svou historii, proto se staly symbolem. Jinde je červená symbolem krásy, pokroku, vztah k Velké francouzské buržoazní revoluci atd.

Heraldika v minulosti, kdy vznikaly vlajky a znaky, pracovala jen s několika barvami – např. černou, červená, zelenou, modrou a purpurovou – ta se uplatňuje málo. Barva něco symbolizovala. Rozdílnost je zřejmá, když si například uvědomíme, že v Číně je bílá barvou smutku a nikoli černá jako u nás. Červená barva symbolizuje v taoistické tradici život a věčnost a proto i razítka, která tak často nacházíme na čínských malbách, jsou červená. My spojujeme červenou barvu často s krví anebo s nebezpečím.

http://ografo­logii.blogspot­.cz/2008/12/sym­bolika-barev-v-umeni.html

Severské vlajky a jejich barvy
http://www.se­verskelisty.cz/ka­leido/kale0306­.php

Další odpovědi
led

Podľa heraldických princípov sa vychádza zo 4 – základných heraldických farieb: modrá, červená, zelená, čiena plus farby kovov žltá a biela. V tomto prípade biela zastupuje stiebornu a žltá zlatu farbu. Farby použité vo vlajke, zástave vychádzajú z heraldických znakov erbu.
Problém s ujednotením heraldických znakov vychádza z rôznych pojmov symboliky jednotlivých svetových oblastí a jednotlivých štátov.
Ak vychádzame z európskej histórie heraldiky farby na štátnych znakoch, teda i vlajkách a zástav vychádzajú z panovníckych erbov.
Z rozhovoru s Ladislavom Vrteľom, správcom Heraldického registra SR, tajomníkom Heraldickej komisie MV SR a autorom štátneho znaku:
"Panovnícky znak sa stal symbolom štátu. Samozrejme, že po revolúciách sa niekedy zmenil. Niektoré štáty takúto tradíciu nemali, ale časom sa to zjednotilo, podobne ako zvyk štátnych vlajok, štátnych zástav či hymien. Sú zvláštne prípady, keď nejaká africká krajina poslala dvoch bežcov na olympiádu a pre tú príležitosť musela vytvoriť hymnu.
.ako je to s vlajkou? Tá sa vyvinula zo znaku?
Hovorme o Európe. Neexistuje jednoznačná zhoda, debata medzi heraldikmi stále pokračuje. Existujú jednoznačné prípady, keď sa štítové znamenie prenieslo na textil zástavy. Tak vznikla aj prezidentská štandarda. V novoveku, hlavne pod vplyvom buržoáznych revolúcií, niektoré krajiny prebrali trikolóru, ktorá často vychádzala z farieb štátneho znaku. Ale niekedy bola prvotná zástava, ktorá v boji identifikovala vojakov. Vzťah medzi vlajkou, zástavou, erbom a pečaťou je komplikovaný – raz bolo prvotné to, inokedy ono. "
viac sa dozviete: http://www.tyz­den.sk/casopis/2010/34/­erb-vlajka-zastava-koruhva.html

zjentek

no vono v přírodě těch barev zase tolik neexistuje! ;q

anonym

Tak to ví i moje vnučka,že červená je krev a modrá nebe.

anonym

Jugar, jak to vysvětlíš své vnučce, že oba nemáte stoprocentní pravdu?

anonym

At je pravda jakákoliv ,Annas to tam má také.Teda pokud umíš trošku číst,pa brouku,

anonym

Nechodím moc do diskuse,pokud mi chceš něco napsat,piš to mě,díky

anonym

Nemůžu ti psát, zrušil jsi žádost!

anonym

Kecáš,nic jsem nezrušil:
http://www.jpeg­.cz/obrazek/e­lUI

anonym

Lžeš! http://www.jpeg­.cz/images/2015/06/­25/tBj8f.jpg

anonym

Nelžu primitive,ty máš obrázek starej 21 dní a já novej,chyba je u tebe Joudo.

anonym

Když u mne někdo stáhne žádost, má útrum, protože je to něco nekalého a u tebe, inteligente, bych se tomu ani nedivil. Vykastrovaný kozle!