Drap

Proč přes koleno?

Spojení „příbuzenský vztah přes koleno“ se používá v různých obdobných formách, téměř ve všech jazycích. Kde to spojení vzniklo poprvé?

Nejlepší odpověď
annas

Často se používá formulace bratranci z druhého kolena. Ti nemají společného dědečka (jako ti obyčejní bratranci), ale jen pradědečka. Jinými slovy, dědeček jednoho a dědeček druhého byli bratři.

1. Zajímavý je na tom všem právě ten slovní obrat z druhého kolena. Proč zrovna z kolena?

Například u starého řeckého básníka Homéra je totiž zobrazen a popsán zvyk, který se praktikoval při narození každého dítěte.

Novorozeně bylo položeno před otce na zem. Jestliže je otec zvedl a položil si je na kolena, dal tím veřejně najevo, že toto dítě pokládá za svoje, tedy že ho nezplodil nikdo jiný a že toto dítě jeho otec přijímá za člena své rodiny a rodu.

Ostatně – kde jinde se malé dítě, pokud tedy není na matčině hrudi, vyjímá lépe než na kolenou, resp. na klíně dospělého člověka? Třeba právě na kolenou či klíně svého otce, který si s ním bude hrát a později ho také přiměřeně poučovat.

S kolenem jako jakýmsi symbolem otcovství, rodiny a rodu se setkáme také v jiných indoevropských jazycích – např. v latině jegenus také v primárním významu „koleno“ a pak také „rod“, a to ve všech smyslech tohoto slova. S latinským názvem pro koleno pak samozřejmě souvisí i taková slova jako genetika, tedy věda o dědičnosti.

http://www.roz­hlas.cz/olomou­c/doporucujeme/_zpra­va/mate-bratrance-z-druheho-kolena-proc-zrovna-z-kolena--1652134

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-ze-je-nekdo-pribuzny-pres-koleno.

2. Koleno – příbuznost – pokolení odvozené z německého Verwandtschafts Stufe – stupeň příbuzenství .

Ve staročeštině se uvádí souvislost s rodokmenem a podobnost s letokruhy stromu, které na sebe navazují, stejně jako jednotlivá příbuzenská kolena. První je možná brát jako kmen stromu, – to jsou rodiče, postupné „psaní“ pak zobrazuje další generace.

Je vidět, že se informace různí, přehodnocují se, upravují, mění atd.

Další odpovědi
Cenobita

koleno ~ pokolení ~ generace; přes koleno ~ ob/přes generaci (z dědů na vnuky)

  1. pokolení – synové
  2. pokolení – vnuci
  3. pokolení – pravnuci

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=koleno

  1. koleno je jen taková slovní zkratka, souvisí to s výrazem „pokolení“:

SSČ
pokolení, -í s

  1. generace 1, 2: výchova mladého pokolení; dědit z pokolení na pokolení; — trvá to už třetí pokolení
  2. plemeno 2: lidské pokolení lidstvo

SSJČ
pokolení, -í s.

  1. lidé spjatí dobou, v kt. žijí, stejnými zájmy, názory ap. (jako celek); časový úsek asi 30 let; generace: dědit z p. na p.; nové, mladé p.; až do třetího p. kolena II; přenášet lásku k hudbě na další p.; rod žijící v Praze po několik p.; p. vyrostlé ve svobodných společenských poměrech; – trvalo to celé p.
  2. potomci společného předka: děti jeho dospívaly, zakládaly rodiny, p. jeho se množilo (Maj.); p. Piastovo; expr. p. Evino, Adamovo ženy, muži; biol. potomek jedněch rodičů (jako celek)
  3. skupina jedinců (zprav. lidských) lišících se od jiné zvláštními typickými znaky; plemeno: p. Indiánů; bojovat za lepší budoucnost lidského p. lidstva; expr. psí p. (Wint.)
  4. řidč. skupina lidí blízkých povahovými vlastnostmi ap.: být z p. závistníků z rodu
  5. pohlaví: mužské, ženské p.;

→ expr. zdrob. pokoleníčko, -a s. (6. mn. -ách)

  1. ovšem lámat něco přes koleno je něco jiného, znamená to lámat to hrubě, brutální silou, ne jemně, ne v rukavičkách; dělat něco proti všeobecnému odporu, proti veřejnému mínění společnosti, jít proti proudu, dělat něco nesnadnou cestou, někdy kostrbatě či neuměle, lež stále vytrvale k vytčenému cíli.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pokolen%C3%AD

zjentek

U nás se v týhle souvislosti používá spojení „z kolene“. „Přes koleno“ tě tady u nás můžou tak max. ohnout.