kamuska

proč? předem děkuji

Je zajímavý tím, že podle úhlu dopadu slunečního světla se barva jeho křídel mění z hnědé přes fialovou až na jasně kovově modrou a zpět.
Doplňuji:
moc děkuju dědo, ale nevíte proč se to mění? ;)

Nejlepší odpověď
dědapetr

Typickým znakem motýlů jsou dva páry vzdušnicemi protkaných křídel, která jsou pokryta drobnými šupinkami (squamulae). Šupinky pokrývají hustě rub i líc křídel a překrývají se jako tašky na střeše. Lesklé zbarvení motýlích křídel je způsobeno lomem světla na těchto šupinkách a společně s pigmenty pteriny dávají vzniknout nádherným barvám, které jsou vlastní tisícům motýlích druhů.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mot%C3%BD­li

Další odpovědi
led

Doplním DědaPetra:
Sfarbenie sa mení podľa stupňa nebezpečenstva. V učebnici zoologie je o tom dosť popísané. …Sfarbenie pre obranu a rozmnožovanie…