ReHu

Proč prasklo sklo ve dveřích?

Ve vchodových dveřích mám dvojité sklo. To vnitřní prasklo. Nahoře u rámu je několik prasklin vycházejících z jednoho bodu, jedná se táhne až dolů a od ní praskliny do boku.
Ná dveřích byl zavěšen háček a něm zimní bundy.
Mohlo se dřevo pohnout tak, že prasklo sklo?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Tak zajisté, že mohlo. Dveře se mohly zkroutit, ale proč jen jedno a druhé ne.
Mohla to být únava materiálu, mohlo se někde bouchnout, prostě cokoli.
Mohl to být i bubák :D

Další odpovědi
gecco

Mohlo se pohnout i dřevo rámu, otázkou je, jak je sklo v rámu upevněno – natěsno, na něčem pružném, jestli není v místě, odkud prasklina začíná, třeba hřebík…
Taky může jít o prasklinu z tepelného namáhání.

mosoj

Zcela určitě došlo ke svěšení dveří. Dochází k tomu běžně u těžkých dveří. Zde ještě tomu napomohly ty zavěšené bundy. Dveře jsou vlastně páka !
Prasklo to sklo , které bylo těsněji zasazené v rámu. To druhé zřejmě mělo větší vůli.

Doplňuji:
Obyčejně se sklo zasazuje do gumy, nicméně pokud je sklo tenké , někdy nepomůže ani ta guma. Izolační dvojsklo tento tlak ale běžně vydrží.

anonym

Sklo je vysoce nevyzpytatelný materiál. I 2 skla vyráběná stejným postupem nejsou ani za mák podobná. Stačí jakýkoliv vliv – mechanický, chemický, termický, … Ptát se proč pak ztrácí smysl. (Ač můžete podezřívat konstruktéra dveří, nijak nepotvrdíte hypotézu o mechanickém poškození.)

tyna.ryglova

Ahoj, nám se také jednou stalo, že nám prasklo sklo v plastovém okně samo od sebe. Nejdřív jsme si mysleli, že se k nám domů nikdo vloupal, ale to se naštěstí nepotvrdilo. Na internetu jsem pak našla tento článek https://www.du­mabyt.cz/rubri­ky/stavba/okna-dvere/muze-okno-prasknout-samo-od-sebe_27108.html , ve kterém jsme se dočetli, že je možné, že sklo praskne samo od sebe. Dost mě toto zjištění překvapilo.