Zvědavý

Proč po Tomáši Baťovi nezdědil firmu jeho jediný syn Tomáš mladší??

Proč to přenechal raději svému nevlastnímu bratrovi??

Proč po Tomáši Baťovi nezdědil firmu jeho jediný syn Tomáš mladší??

Nejlepší odpověď
annas

Vše se dovíte v odkazu.
http://www.ba­ta.cz/o-nas/z-historie/Tomas-Jan-Bata

"Synovi Tomášovi bylo osmnáct, když otec Tomáš v létě 1932 zahynul při havárii letadla. Firma katastrofu přežila. Strýc Jan, jenž s ní dle závěti převzal i dřívější manažerský tým, dodržel i vše, co bylo naplánováno s Tomíkem: podporoval jeho další akademické vzdělání a zájmy, dbal na to, aby se zúčastňoval běhu podniku. Tak jako otec Tomáš – i strýc Jan stál o Tomíkův názor, bral ho i na služební cesty, připravil mu první řídící funkce. Tomáš se tak stal postupně vedoucím prodejny ve Švýcarsku a v Německu, později ředitelem slavného Obchodního domu ve Zlíně, pracoval v britském ústředí Bati v East Tilbury nedaleko Londýna. A v souvislosti s obavami z Hitlerovy expanze byl nakonec roku 1937 pověřen i vybudováním pobočky a obchodní sítě v Belgii. atd.

Spory, které začaly již za války a které rozdělily baťovský svět na dvě, navíc dlouho ne přesně definované zóny vlivu: na svět strýce Jana Bati, jenž opustil už za války USA a žil v Brazílii, a svět jeho synovce Tomáše. Vlekoucí se soudní jednání v Americe však nebyla jen dalším závažím z dědictví po otci. Zpomalila i vývoj oslabený už znárodněním Zlína a komunistům jen poskytla další argument. Ale i když z majetkového sporu vyšla nakonec vítězně rodina v Kanadě, Tomáš se nikdy nespokojil s faktem, že jméno Jana Bati utrpělo újmu nezaslouženým nařčením z kolaborace a povždy hledal cestu, jak je očistit.

Následovala padesátá léta, svět rozdělený Železnou oponou. Představa, že po válce, když se obnoví doprava a zpřetrhané vztahy, vrátí se baťovské impérium k původním jistotám, se ukázala být jen zbožným přáním. Tomášova nelehká role jeho obnovitele stála obrovské úsilí, protože dokonce i tak bezproblémové podniky, jakým byl třeba indický, i během války prosperující Batanagár, byly náhle vystaveny docela novým, politickým, sociálním a hlavně dekolonizačním tlakům atd.
Nelze zapomenout ani na jeho trvalou snahu o očištění pověsti svého strýce Jana Antonína Bati, jenž zemřel ještě v padesátých letech v Brazílii, se stigmatem zrádce národa uděleným mu komunisty už ovlivněným soudem. A společně s úsilím brazilské rodiny v letitém boji uspěl, když byl Jan v roce 2006 českými soudy skutečně rehabilitován."

Další odpovědi
anonym

Protože Tomáš byl v té době příliš mladý. Mimochodem píše se jediný, ne jedinný.