Proč plíce a ne plice, proč plicní a ne plícní (ambulance)?

=============­=======
Annas, smekám pomyslný klobouk nad Tvými znalostmi a uměním vyhledávat správné odpovědi z oboru jazyka českého.

Nejlepší odpověď
annas

Všechno je dané historicky.

stč. płúca, někde i płuca, praslovansky .*pl’ut’a tv., vše je z ie. *pleu-ti͡o-. stejně jako plout. Ze stejného základu i latinské názvy – pulmo..

V. Machek: Etymologický slovník

Ve staročeštině byly tři hlásky l. Jedno ł bylo měkké, takže jeho vlivem došlo k tzv. přehlásce – samohláska ú se změnila v í a další přehláska pak po c – změna a v e – tudíž z płúca vznikl tvar plíce, místy i plice z płuca.

V kmenovém skloňování se pak tvar „í“ (plíce) střídal s „i“ (plic).
To se zachovalo do současnosti.

Existovaly oba tvary – plicní i plícní – později se tvar ustálil na plicní v anatomii, zřejmě i v souladu s latinským názvem.

Jinak plicní choroba – týká se plic.

Další odpovědi
anonym

zní to stejně blbě jako plička na smetaně (pajšl)

kacka_jelin

magic – čeština

annas

Ad barbakan,

děkuji. Etymologii vyhledám, jinak z historické mluvnice si ještě něco pamatuji. Tak nějak.

anonym

Annas, není zač, jsi opravdu dobrá. 🙂

gagaga

a ja smekam barbakane pred vami, ze jako muzskej umite vyseknout tak krasnou poklonu ..

a ja bych taky nakou chtela..prosim..
trebas k zitrejsim 50 ! :p

  • iv-

anonym

  • iv- vždyť jsem někde psal, že si to někde zapíši. PAMATUJI!