OSVČ

Proč platit VZP 1697,– namísto 115,–?

MSSZ píše, že vyměřovací základ pro pojistné na nemocenské pojištění je měsíční základ, který si OSVČ určí svou platbou. Minimální výše pojistného na nemocenské pojištění v roce 2012 činí: 115 Kč.

VZP píše: Jako OSVČ máte povinnost hradit měsíční pojistné ve výši Kč 1697,–.

Odpovědi
mosoj

Pletete si nemocenské pojištění se zdravotním pojištěním. Nemocenské pojištění je součástí sociálního pojištění. U OSVČ se oboje pojištění počítá ze zisku. Minimální platba bez ohledu na zisk je ale tato :

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-budu-mit-vydaje-kdyz-si-udelam-zivnost

terry

Ty můžeš platit minimum, ale po roční uzávěrce se ti zálohy sečtou a stejně na jaře zbytek doplatíš.
Jen že, můžeš Kč během roku výhodněji použít jinde.

OSVČ

mosoji a terry, děkuji vám.