JájsemRaibek

Proč piloti „váhají“ než vyhlásí stav nouze – Mayday?

To musí aerolinky veškerý přerušený provoz a záchranné přípravy na letišti platit? Kolikrát se piloti snaží do poslední chvíle bez vyhlášení stavu nouze zvládnout letadlo, někdy už je pozdě a někdy na poslední chvíli vyhlásí stav nouze. Proč?

Nejlepší odpověď
led

Do vyhlásenia „stavu núdze“ je pilot povinný dodržiavať všetky predpisy vzťahujúce sa k bezpečnému letu.
V prípade vyhlásenia „stavu núdze“ sa všetka činnosť pilota a pozemného dispečingu sústreďuje na okamžité bezpečné pristátie „ohrozeného letu“. To znamená všetky pristávajúce lietadlá sa odklonia na tzv.parkovací okruh mimo letiska, všetky štarty sa zastavia, na letisku sa vyhlási pohotovosť pre všetky zložky záchranného systému. Lietadlo v núdzi pristáva v skrátenom poplachovom režime.
Viem o prípade vo Viedni, „izraelčan“ pristál miesto obvyklých 15 minút nalietavania za 5 minút „strmhlavého letu“, do vypnutia motorov,
v Bratislave „aeroflot“ pristál za silnej búrky strmým skokom snáď na " kávovej podšálke" (na necelej polovici krátkej dráhy).
Presne pre množstvo predpisov vzťahujúcich sa k vyhláseniu „stav núdze“ a vysoké finančné náklady, možnosť ohrozenia majetku spoločnosti a v nemalej miere aj možnosť vzniku paniky na palube, ale aj na zemi – piloti robia maximum pre bezpečný let a „stav núdze“ vyhlasujú až naozaj v nevyhnutnom prípade.
V prípade spomenutého „izraelčana“ išlo o srdcový kolaps pasažierky, ale až po overení palubným personálom a zdravotníkom (pasažier) a potvrdení poplachu, kapitán vyhlásil „stav núdze“ a „napikoval“ na dráhu.

Další odpovědi
gecco

No – velmi často jim vyhlášení stavu nouze nijak zvlášť nepomůže – záchranej člun jim nikdo nepošle – takže stejně musí to letadlo zvládnout sami.
😉

lexx

je to poslední rozloučení před pádem letadla tak se nediv že to oddalují jak se dá