abiola

Proč olej prská (především po přidání vody)?

Myslím, když se smaží na pánvi, tak když se tam kápne voda. Jaký je duvod, že to začne prskat?

Nejlepší odpověď
mosoj

Olej má teplotu vysoko přes 100 °C. Když do něj naleješ vodu, okamžitě se vypaří. A ta pára způsobuje to prskání. Je to nebezpečné! Popálí tě ten olej.

mosoj

Kapka vody se dotkne povrchu rozpáleného oleje a téměř okamžitě se celá přemění v přehřátou páru. Kapka tak vlastně exploduje a rozstříkne olej o velmi vysoké teplotě. Takto utržené popáleniny jsou hluboké a bolestivé.