Tw!st

Proč nové smartphony mají tak moc DPI, kolik lidské oko ani nemůže vidět ?

Četl jsem, že lidské oko vidí maximálně 300 DPI, proč teda např. samsung galaxy s4 má při 1920×1080 ohodně více „zbytečných“ pixelů které lidské oko stejně ani nedokáže vidět ? myslím že iPhony tohle mají úplně akorát kdy mají 326 DPI je to tolik co vidí lidské oko i s rezervou.

Nejlepší odpověď
mosoj

Pravdu máš že se udává že rozlišitelnost lidského oka je 300 DPI(PPI). Ve fotografické praxi se pracuje běžně s rozlišením až 600 DPI (PPI). Vyší rozlišní má také vliv na kontrast a sytost barev. Oko vnímá vyšší rozlišení jako sytější a kontrastnější barvy. Byť větší podrobnost již nerozliší.
Jestli jsem dobře počítal tak tebou zmíněný telefon má rozlišení 447 DPI. Což ještě zdaleka není 600 DPI a takové rozlišení tedy má smysl !!

Další odpovědi
led

Pri malom počte DPI nie sú dobre viditeľné niektoré odtiene farieb. Pri jemnejšom rozlíšení jednotlivé body môžu byť v primárnych farbách (RGB) a podľa percentuálnemu počtu jednotlivých farieb na danej ploche môžme rozoznať aj jemnejšie farebné odtiene (to je tých propagovaných 18 milionov farieb). Význam má hlavne v garifickej a video tvorbe.

Jsemtady

Tak to DPI je taky podle toho z jake vzdalenosti se na to divas. Cim dal jsi, tim ti staci mensi.
U telefonu pri nejakych 30 cm co ho drzis od oka to treba dle Apple ma byt cca 300DPI.
Lidske oko ma mnohem vetsi DPI.
Samsung jede hlavne na marketing, je to dobrej napis na krabici Full HD rozliseni.
Muze to byt dobre pro vykon pri prehravani FullHD videa, ze ho to nemusi nijak prepocitavat a pak se to teoreticky hodi pokud bys dal telefon opravdu blizko k oku. Ten obraz kazdopadne vypada lip cim vic tech dpi je.

AndyT

Ostrost, to je to, za co asi člověk dává peníze. Zkrátka asi čím lepší a ostřejší obraz, tím lepší požitek dejme tomu z videa, obrázku apod. Stačí si vzpomenout na ještě starší telefony, ne-li černobílé, kdy se těžko rozeznávalo, jestli je to pes či auto :)