JájsemRaibek

Proč nevadí např. při tankování za letu nebo stíhacím letounům úplav?

Dopravní letadla musí za sebou dodržovat určitý rozestup, aby nevletěla do úplavu – proud vzduchu, které vytváří letadlo letící před ním.
Jakto, že úplav nevadí např. při tankování ve vzduchu nebo letadlům, které doprovází dopravní letadlo, kdy alespoň jedno letadlo letí za letadlem v tzv. střelecké pozici?

Nejlepší odpověď
gecco

Neletí ´přesně´ za, ale letí kousek pod, případně kousek bokem… A tím, jak je blízko, je mimo úplavu.
Podobně se létá ve formaci.

Další odpovědi
Dochy

On vadí…

  • Jednak určitě mají natrénovány postupy, jak se k letadlu dostat aby to s nima házelo co nejmíň
  • Jednak je rozdíl mezi letadly letícími ve formaci (ve vzájemně stále poloze) a mezi nezávislímy letadly. Představ si to na dvou lodích… Pokud pojede každá jinam pak (podle vzájemné polohy, směru, velikosti, rychlost) si navzájem (nebo pouze jedna druhé) budou překonávat vlny… což znamená přinejmenším trochu houpání. Pokud pojedou za sebou a budou zachovávat stálou polohu a rychlost, pak ta vzadu nepojede přes vlny, ale bude si na vlnách držet stálou polohu. Možná bude trochu nakřivo, ale houpat se nebude… U letadel to bude podobné, jen trochu složitější…
  • a ještě jedna věc, pro letadlo jsou nejrizikovější vzlet a přistání. V této době má malou rychlost a malou výšku, tedy i malý prostor pro manévrování. Náhlý propad o pár desítek metrů je fatální. Propad o pár desítek metrů ve výšce 10km může být fatální tak akorát pro žaludky cestujících…