doney gal

Proč nerostou platy, když rostou výdaje?

Ahoj, nerozumím tomu. Neustále stoupají ceny, náklady a výdaje osob. Všechno se zdražuje. Ale platy nerostou, nebo rostou jen velmi pomalu. Jsou firmy, kde platy nerosly třeba deset let. Jediní, komu rostou, jsou vedoucí a manažéři. Proč nemůžou růst i platy, když rostou i ceny? Je to nelogické. To je přece vykořisťování. Není možné, aby se to dělo. Za co budou lidé žít, když jim darební zaměstnavatelé peníze nezvýší? Budou se muset rozhodnout, jestli dají celou výplatu za to, aby měli měsíc kde bydlet a nebudou mít co jíst nebo naopak nebudou mít kde bydlet. Vskutku děsivá představa v Evropě 21. století. Tak proč kruci podnikatelé nezvyšují svým lidem platy? Jsou zodpovědní za naše životy, a když budou chtít, tak umřeme hlady.

Nejlepší odpověď
arygnoc

možnosti dosiahnutia vyššie platu je viac:

  • požiadať o zvýšenie platu (sám)
  • požiadať o zvýšenie platu (kolektívne, plošne)
  • stávkovať za zvýšenie platu
  • obrátiť sa na odbory
  • založiť odbory
  • zmeniť zamestnávateľa

😉

Další odpovědi
klumprt

Průměrná reálná mzda roste od začátku roku 2014, což je v rozporu s výchozí premisou tvojí otázky.
http://eng.kur­zy.cz/makroeko­nomika/mzdy/A=3

Pokud vývoj tvojí konkrétní mzdy neodpovídá obecnému trendu, je to smutné, ale tady ti s tím nikdo neporadí, protože neznáme tvoji situaci na trhu práce.
Pokud ještě nepracuješ, máš asi ještě dostatek času a proto doporučuju studium základů ekonomie se zaměřením na pojmy poptávka a nabídka, jejichž princip ti osvětlí odpověď na otázku, proč podnikatel neplatí svým zaměstnancům víc, než nezbytně musí.

ReHu

Jen doplním argynoc – chybějící částku lze doplnit sekundárním zdrojem příjmu.
Před revolucí měli lidi běžně 2 zaměstnání.
V zahraničí to je také časté.
Převezmi zodpovědnost za sebe na sebe.

lexx

Zažádat si o zvýšení platu… to je v mejch zeměpisných šířkách přibližně totéž jako psát si vlastnoručně výpověď: nelíbí se? zítra tu už nechoď, za bránou další čekají, jeden telefon na pracák a mám za tebe 10 náhrad…ještě něco? ahoj. (no, u Vás je to možná jiné…)

gecco

KRUCI…!!!
Za svůj život jsi primárně zodpovědná/ý TY…
:-OOO
Tak s tím něco dělej – na ´ostatní´ se spoléhají jen ti zcela neschopní, skoro bych použil termín nesvéprávní…
___
Ano – když budeš zdechlá/ý a neschopná/ý, umřeš hlady…
Ale pokud nejsi psychicky a nebo fyzicky neschopná/ý se o sebe postarat, tak se starej…

ivzez

Protože zaměstnavatel platí za zaměstnancovu práci,
nikoliv za zaměstnancovy výdaje.

Chce-li zaměstnanec vyšší mzdu (plat je jen ve státní a neziskové sféře),
musí pro to něco udělat – odvést více kvalitnější práce, najít si další zaměstnání,
zvýšit si dálkově kvalifikaci, …

anonym

odpovím trochu jinak. řekni si o zvýšení platu. já to udělal a zvýšili mi ho.

orwell

Když si objasníš kouzelné slovíčko inflace, pochopíš. Proč je vůbec na světě? Proč platí „s inflací na věčné časy a nikdy jinak“? Komu plní měšce? Kdyby rostly platy zároveň a stejnou měrou jako inflace (tedy i ceny zboží a služeb), tak by pozbyla smyslu. V podstatě je to velmi jednoduché. Složitě a dlouze se to vykládá jen proto, aby se v tom lidé co možná nejhůř orientovali. Samozřejmě, že vždy porostou ceny rychleji než platy „mouřenínů“ a vo vo vo tom to je!

doney gal

gecco: Ano já jsem odpovědný za svůj život. Ale podnikatelé mají nad námi ohromnou moc a jsou to oni, kteří nám život ovlivňují. Většinou k tomu horšímu, protože si zvyšují ceny jak se jim zachce, schválně platí zaměstnancům málo, likvidují celá města, zhoršují životní úroveň a kupní sílu lidí, lobbují a korumpují státní správu, ničí životní prostředí a vyvolávají války pro svůj zisk.

doney gal

klumprt: O jaké nabídce a poptávce hovoříš? Lidi musí něco jíst, takže musí pracovat za malé peníze, aby měli aspoň na něco. Když si řeknou, že chtějí pracovat jen za vyšší mzdu, tak můžou umřít hlady. A vůbec pokud by češi odmítali pracovat za ty směšné almužny, které nám platíte, tak sem nataháte Ukrajince a Rumuny a když vám i to bude málo, tak nám sem nataháte černé afričany, což už se teď děje.

klumprt

Představuju si, že jsem podnikatel. (Ve skutečnosti nejsem.) Potřebuju ve svém podniku schopného soustružníka. Vzniká poptávka z mojí strany. Samozřejmě bych byl nejradši, kdyby to pro mě dělal někdo zadarmo, ale je mi jasné, že je to utopie a nikoho zadarmo neseženu. Budu tedy muset soustružníka nějak platit. Pochopitelně budu hledat nejnižší plat, který je nutný, abych někoho vůbec sehnal. Motivem mého podnikání je vydělávat peníze, čím víc tím líp, což je ovšem zároveň motivem každého zaměstnance.
Na trhu práce jsou soustružníci. Jsou ochotní pracovat pro podnikatele za nějakou mzdu. Vzniká nabídka ze strany soustružníků. Pokud bude nezaměstnaných soustružníků hodně, tzn. bude vysoká nabídka a nízká poptávka, najdu brzo soustružníka ochotného pracovat za nízkou mzdu, v ideálním případě úplně toho nejmíň náročného. Nabídka se potkává s poptávkou na nízké ceně práce. Jestli ale budou všichni soustružníci zaměstnaní a bude problém sehnat nějakého volného, bude vysoká poptávka a nízká nabídka, budu muset možná přeplatit nějakého soustružníka pracujícího pro konkurenci. Nabídka s poptávkou se potkají na vysoké ceně.
Tohle je naprostý základ, jak to všechno funguje. Ovšem v reálu je tenhle proces tržního určování výše mzdy deformován dalšími faktory jako je minimální mzda, povinné odvody za zaměstnance a zpravidla ve prospěch zaměstnanců i jednáním odborů o kolektivních smlouvách.

Obdobně pracuje nabídka s poptávkou u tvorby cen zboží a služeb, tam je to snad ještě zřejmější.

Pro obyčejného člověka, který přemýšlí, jak se v budoucnu uživí, je důležité, aby byl schopen nabídnout něco, po čem bude vysoká poptávka a čeho bude nízká nabídka. Například nekvalifikovaných dělníků se základním vzděláním je hodně a v době, kdy stále více práce dokážou zastat levněji a rychleji stroje, je nikdo nechce. Prý je naopak nedostatek absolventů technických škol.
Další věc, čím si může člověk pomoci, je naučit se cizí jazyk. Tím svou nabídku práce může umístit na daleko větší trh (i v zahraničí) a mnohdy s daleko výhodnějšími podmínkami než doma.

Doufám, že k otázce, proč nerostou platy, když rostou výdaje, to stačí. I když mě teď napadá, že vlastně stačilo říct: Protože růst výdajů a platů spolu téměř nijak nesouvisí. 🙂

Quimby

„Jsou za zodpovědní za naše životy a když budou chtít, tak umřeme hlady.“ Nikdo za tebe není zodpovědný, si snad nesvéprávný člověk?
Běž dělat toho podnikatele a máš to, ne? Dávej zaměstnancům vysoké platy a lidi k tobě budou chodit a všichni budou spokojení, to je jednoduche.

arygnoc

@ReHu:

preto tie tri bodky.

😉