Proč není voda výbušná?

Voda se skládá z výbušného vodíku a kyslíku, který podporuje hoření, tak proč není výbušná?

Nejlepší odpověď
blesk26

Voda není palivo, ale odpad ze spalování vodíku. Samotný vodík hoří, přičemž se slučuje s kyslíkem za vzniku vody, která má nižší energii než reaktanty, proto reakce neprobíhá obráceně. Když ale dodáme dost energie, aby reakce probíhala i obráceně, dostaneme z vody výbušnou směs vodíku a kyslíku. Proto nemůžeme vodou hasit požáry s extrémně vysokými teplotami.

Voda ale sama o sobě oheň „nehasí“. Pouze vstřebává teplo ze svého okolí, aby se mohla vypařit, čímž ho ochlazuje. Když se poté udrží v kapalném skupenství, má vždy nižší teplotu, než je potřebná pro hoření → co je mokré nehoří.