lexx

Proč není RNDr. Jiří Grygar, CSc. dodnes profesorem ?

Skvělý astronom a astrofyzik, popularizátor vědy, moderátor legendárního TV seriálu „Okna Vesmíru dokořán“, autor několika knih… že by kvůli svým náboženským postojům ?

Hele, Venca Klaun Tuneldědek První nikdy nikde nepřednášel, nevedl žádné doktorandy, nebyl členem vědecké rady, akademického senátu, jeho habilitační práce se záhadně ztratila a je profesor jako poleno, aspoň na papíře ano.

Nejlepší odpověď
klumprt

A chce jím vůbec být? A učí vůbec někde? A on snad není ani docent.
Myslím, že jeho náboženské postoje nejsou překážkou. Profesuru získali úspěšně i větší exoti.

Další odpovědi
orwell

Má-li se někdo stát profesorem, musí splňovat určitá kritéria viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Profesor a musí chtít. Pana Grygara jsem poznal osobně a velice si ho vážím nejen pro jeho vysokou odbornost, ale také znalosti historie a osobní postoje v naší nemocné, rozkládající se společnosti. Mj. odmítl před časem poměrně vysokou finanční odměnu. Důvodem byl tuším tehdejší postoj naší vlády k podpoře vědy v ČR. Je zde jen málo lidí, kteří by toto dokázali. Sleduji ho již desítky let a je to pro mě prostě „borec nakonec“. Kéž bychom měli takových lidí víc.

fcoop

Pro p.klumprta je p. Grygar exot? Co ti na něm tolik vadí?

Aha – ty budeš mít rozpracovanou jinou,zcela převratnou teorii o strunových obrazech elementárních
částic........... a se svým novým pojetím nejelementárnějších entit v přírodě a s objevem,
jak zásadně matematická bezespornost zužuje výběr kandidátů na velkou vševládnou
symetrii.....­.............­..Takže vlastně konkurence… Rozumím ti.
Jen mi není jasné,co takový gigant ducha,jako ty bezesporu jsi, dělá na Odpovědích?

klumprt

Proč tak zprudka? Já si pana Grygara vážím, za jeho přínos pro popularizaci vědy. Myslím si, že je to velmi inteligentní a vzdělaný pán. Hodně toho dokázal, podle obvyklých měřítek určitě víc než kdy dokážu já. Ovšem jeho pánbíčkaření z něj dělá v mých očích exota.
A co dělám na Odpovědích? Hlavně odpovídám. Někdy se i ptám. Hlavně se ale bavím.

fcoop

Trochu jsem to přepísknul – promiň.
Grygar exot asi nebude – to,že věří,neznamená,že je.
Takový Einstein byl hluboce věřící…např.
Je rozdíl chodit do kostela proto,že jsem byl tak vychován a druhá věc je VIDĚT....... nějaký vyšší smysl,nadřád ve věcech,fenomé­nech......k nim vesmír určitě patří.