Michal Kole

Proč není povinností každého zaměstnavatele, mít zaměstnanecké odbory ?

Ve velké firmě, kde jsou odbory, si zaměstnavatel nemůže dovolit snížit náhle plat (jak poslanci vymysleli „zrušení“ příplatků za přesčas, noc, víkend, svátek, chytrou formulací, že se zaměstnavatel a zaměstnanec můžou domluvit na nižším příplatku), protože by u odborů narazil a dostalo by se to do médií a zbytečně by měl zaměstnavatel ostudu a odvraceli by se od něj investoři a klesala by cena akcií.

U živnostníka, který má 5 zaměstnanců a z toho ještě nějak „pololegálně“, kde nejsou odbory je to „horší“ a změna prakticky nevyjednatelná a jsou regiony, kde není práce, takže nejde jít jinam a polepšit si a jenom zbytečně trpět.

Nejlepší odpověď
ivzez

Začnu otázkou:
Proč by měl zaměstnavatel povinně zřizovat odborovou organizaci, když není povinností zaměstnanců do ní vstoupit?

Bude-li u zaměstnavatele odborová organizace, záleží jenom na zaměstnancích. Stačí, aby se dohodli 3 zaměstnanci a mohou založit odborovou organizaci.

Další odpovědi
beer

A proč by ta povinnost nutně měla být? Vždyť každý zaměstnanec může být zastoupen odborovým svazem, kterých je dost ))

lally

Také proto, že by mu odboráři do všeho mluvili, tak se zaměstnavatel brání mít ve svém podniku odbory. Odbory se přece zastávají zaměstnanců, proto jsou nežádoucí.U nás přece vládnou v první řadě peníze. Lidé jsou až někde na konci.