Bios

Proč nemůže být temná energie gravitací?

Jak jsme přišli na to, že se vesmír rozpíná „sám od sebe“ a nemůže za to nějaké obří seskupení hmoty v dalekém vesmíru?
Stačí abychom do takové vzdálenosti pouze neviděli. Zrychlování rozpínání vesmíru je kvadratické stejně jako při volném pádu. A galaxie se mohou vzdalovat vzájemně jednoduše proto, že některé jsou blíže k potenciálnímu zdroji gravitace.

Snad si nemyslíte, že tak obrovské množství hmoty, které by bylo zapotřebí, se do tohoto nekonečného vesmíru nevejde.
A, že bychom si něčeho museli všimnout… No temnou hmotu a temnou energii taky nikdo nikdy neviděl a věříme v ně.
😉

Nejlepší odpověď
mosoj

Nikdo na nic nepřišel. Podle současných znalostí se usuzuje, že se vesmír rozpíná. To asi vše. Co je příčinou nikdo neví.

Další odpovědi
Kepler

Víš něco o rudém posuvu a Hubbleově konstantě? Když tak si přečti něco o tom v https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hubbleova_kon­stanta
O tom, jestli se vesmír bude rozpínat do nekonečna, nebo se rozpínání zastaví a vše se vrátí zpět do singularity (uzavřený model) není dosud jasno. A co myslíš tím potenciálním zdrojem gravitace? Další vesmír rovnoměrně obklopující ten náš? To je absurdní. Teorie temné hmoty a energie není víra, je to výsledek výpočtů, kde tyto veličiny schází a jejich existence by vysvětlovala to, proč se vesmír chová tak, jak se chová. Na konkrétní důkaz si ještě počkáme, tak jako jsme dlouho čekali na důkaz existence gravitonů. O víře to opravdu není. Tedy ne aspoň ne v tom smyslu jak to řekl Bolek: já jsem vaši pi*u taky nikdy neviděl, ale přesto věřím, že ji máte!

Quimby

Protože gravitace je přitažlivá síla. Ta nic nerozpíná. Galaxie by se pouze pohybovali k té hmotě, ale neměli by důvod se vzdalovat od sebe navzájem.

hapiky

Možná má náš vesmír konečné rozměry, a za ním je spousta hmoty, která přitahuje všechnu hmotu v našem vesmíru, možná.....existují síly, o kterých dnes ještě nemáme ponětí.