GangstaHelper

Proč nemají tramvajáci(čky) rádio?

Nevím, jestli úplně všichni řidiči autobusů, ale já myslím že ano, mají k dispozici autorádio v kabině. Někteří ho možná neposlouchají, ale většina ano. Nevím jak je na tom trolejbus.

Ještě jsem ale neviděl tramvaj, ve které by měl řidič autorádio (jezdím hlavně v Ostravě).

Proč je to tak? Vždyť je v uzavřené kabině, kde by narozdíl od autobusu „nerušil“ cestující.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Myslím, že to není vůbec rozptýlením, ale řešení je velmi jednoduché.
Doma platíte za televizi a rádio poplatek, ale podnikatelé a tím dopravní podnik je musí platit navíc poplatek autorskému svazu za veřejnou produkci.
Tento poplatek se platí za každý přijímač a jeho výše je v řádu 1000Kč.
Aby dopravní podniky ušetřili, jelikož i to málo puštěné rádio někdo může slyšet, nepovoluje rádio v hromadných prostředcích (tramvaj, autobus).

Další odpovědi
quentos

já si myslím, že řidič tramvaje se musí daleko více soustředit než autobusák. Aby nevykolejil, bacha na výhybky, na výstražná světla atd. Dokonce jsem viděl i nejednu tramvajačku (tramvajáka zatím ne, ale i mezi nimi to je jistě oblíbené) soustředěně žvýkat, aby jó udržely pozornost. Domnívám se tedy, že rádio by pro ně bylo nevítaným rozptýlením.

mj81

Tohle je složitější. Některé DP (např. Pardubice) do svých vozů rádia z principu nekupují, takže řidič si buď musí nosit vlastní rádio a nebo, když má přidělený „svůj vůz“, si ho tam namontuje sám. Jiné dopravní podniky (Plzeň) objednávají nové trolejbusy a snad i autobusy s rádiem přímo od výrobce, starší vozy pak mají rádio jen tehdy, když si ho tam namontoval řidič. U tramvají jsem zabudované rádio ještě nikdy nikde neviděl, svou roli hraje i to, že v žádném českém DP nejsou tramvaje přidělené konkrétním řidičům, řidič tedy jezdí každý ten s jiným vozem a je logické, že žádný řidič nebude investovat do nákupu a instalace rádia, radši si koupí rádio přenosné.
Uzavřenost nebo neuzavřenost kabin nehraje žádnou roli.