Zvědavý

Proč nemá Sfinga nos??

Kdy a jak o něj přišla??

Nejlepší odpověď
Mravenec

Asterix a Obelix ⇒ Obelix tam vylezl, nos pod jeho váhou spadl. 😁

Další odpovědi
arygnoc

o nos sfinga údajne prišla v roku 1378.

zdroj: http://co-to-je.sk/_sfinga

😉

anonym

Sfinze chybí původně asi jeden metr široký nos. Velmi rozšířená legenda tvrdí, že jí ho ustřelili Napoleonovi vojáci v průběhu jeho tažení do Egypta. Tato informace je však nepravdivá, protože existují obrazy Sfingy z doby před Napoleonovým tažením, které ji zobrazují bez nosu. Egyptský historik al-Makrízí připisuje zničení nosu súfijskému fanatikovi jménem Muhammad Sa'im al-Dahr, který byl rozhořčen tím, že prostí rolníci uctívají Sfingu, aby tím zlepšili svou úrodu. Sa'im al-Dahr byl poté pověšen za vandalismus. Zničení nosu se mělo odehrát v roce 1378.

marci1

„Během staletí byla socha zasypána a opět vykopána několikrát. Předpokládá se tedy to, že nos prostě upadl. Jenže zbytky se nikdy nenašly. Nos byl údajně zhruba metr dlouhý.
Říká se, že nos ustřelili Napoleonovi vojáci, jenže jsou jasné důkazy o tom, že už v době Napoleonova tažení sfinga nos neměla.
Dále se traduje, že sochu poničil Sa´im al-Dahr, kterého rozčilovalo to, že se k sfinze chodí modlit místní proto, aby byla lepší úroda. Za čin byl pověšen a úrodnou půdu zavál písek. Kde je ale pravda, je dodnes záhadou.“ 🙂
http://www.bu­doucnost.org/za­hadna-mista2/svet/sfinga-v-gize/

lexx

to všechno víte ze své hlavy nebo prostě kopírujete, opisujete z netu ?

annas

Ad Jugar – zapomněl jsi vložit odkaz, z něhož jsi převzal informace.

led

annas, nemusel, stačilo preložiť arygnocov odkaz

annas

Ad led, ale použil jiný odkaz než arygnoc.
Arygnoc má odkaz svůj, jugar žádný.