ivzez

Proč někteří studenti nesouhlasí se zveřejněním svých seminárních, bakalářských a diplomových prací?

Google vyhledá a umožní stáhnout i práce,
jejichž autoři nedali souhlas ke zveřejnění,
práce obsahující osobní údaje dalších osob,
know how různých podniků apod.

K čemu tedy takový nesouhlas (případně odklad zpřístupnění)
může sloužit? Napadá Vás nějaký rozumný důvod?
Doplňuji:
—————

Děkuju za všechny odpovědi.

Odhaduji, že u části vyhledatelných prací už mohly pomimout důvody, pro které práce původně nebyla zveřejněna.

U další části prací by podle mne mohlo jít o nedostatečnou ochranu ze strany školy. Podle mne by práce, které obsahují něčí osobní údaje, měly zůstat trvale „utajeny“. Jméno, příjmení, věk, město/obec a firma (zaměstnavatel) nebo škola podle mých zkušeností vedou ke konkrétním osobám. Mně se podařilo dost osob vyhledat i s menším počtem údajů, a to i v cizině (bez znalosti místa pobytu – stačil rok narození, české příjmení a země pobytu).

Školy – stejně jako zaměstnavatelé – nejsou správci osobních údajů ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů. Osobní údaje žáků, studentů i zaměstnanců spravují proto, že jim to ukládá jiný zákon. Ale vztahuje se to i na osobní údaje v pracích studentů? Co o tom soudíte? Bylo by možné, že by „školní práce“ měly nějakou výjimku z ochrany osobních údajů?

Dost by mne to zajímalo, ale pochybuji, že by mi některá
ze škol, u kterých jsem na takové práce narazila, odpověděla.

@Setapouch:
Annas na mou otázku odpovídá. Už mne zná a ví, že mne toho většinou zajímá
víc, než se mi podaří „dostat“ do otázky, že svou otázku někdy zjednoduším, proto svou odpověď rozvedla.

———
Pořád váhám, kterou odpověď mám nominovat:
Nejvíc (a hodně zajímavého) toho napsala Annas,
ale nejblíže asi bude Dochy (pominutí důvodů) …

Doufám, že ještě někdo něco připojí
a že nominaci stihnu před uzavřením otázky …

Nejlepší odpověď
annas

Vždyť přece zveřejně práce svědčí o kvalitě studenta, ale její odůvodněnía hodnocení i o úrovni pedagoga. . Z toho všeho je vidět, jak je která škola dobrá, jak umí vyhmátnout nejen slabé, ale i silné stránky práce atd.

Navíc student prohlašuje, že uvedl všechny zdroje, že vypracoval sám atd. – takže opravdu šlo jen o nutnou formuli?

Nějak nezveřejně nechápu, pokud nejde v pracích o inforamace, které nejsou určené nepovolaným

Nechci podceňovat hodnocení úrovně vyjadřování v jiných oborech než jazykových. Opravovala jsem několik takových prací, které prošly jako chvalitebné, dokonce i výborné. Vědomosti odborné je třeba spojit i se znalostí jazykovými, i když z tohoto pohledu bude hodnocení mírnější.

Nedávno jsem našla na netu jednu práci ze sociologie, kterou jsem kontrolovala. Jen ji tak proletěla a zjistila, že chyby v práci zůstaly. Jazyková stránka nějak zapadla. Přiznávám, že jsem nechápala, jak je to možné …

Třeba i to jeden z důvodů, který potvrzuje opak toho, co jsem uvedla.

Doplňuji:
Aby poslední věta byla jasnější, upřesňuji.

Práce s tolerovanýmni chybami – třeba i to je jeden z důvodů pro neuveřejnění práce – potvrzuje opak toho, co jsem uvedla na začátku.

více diskuse

Další odpovědi
led

pretože:

  • v mnohých prípadoch by skutoční autori spoznali svoje práce
  • v mnohých prípadoch by sa mohla odhaliť cena diplomu
  • v určitých prípadoch môže byť použitie dôverných a tajných informácií zo zdrojov podliehajúcich utajeniu nezverejniteľné

da ny

Dcera psala diplomku na VŠE Praha.
V práci byly použity dostupné interní údaje z bankovní společnosti, ve které byla zaměstnána.
Se souhlasem nadřízených z pražské centrály, ale pod podmínkou, že diplomová práce nebude zveřejněna! Souhlas nedala…

Dochy

Pokud Google vyhledá… pak škola udělala chybu a ty práce zveřejnila. Práce bez souihlasu se zveřejněním zveřejněny být nesmí.
Ze školy si matně vzpomínám, že je možné neudělit souhlas se zvěřejněním např. v případech kdy šlo o práci pro armádu (na utajovaném projektu), či pro firmu, kdy práce obsahuje nějaké firemní tajemství…

Není možné že už důvody utajování pominuly?

kalimerokure

Můžou v ní být osobní informace nebo údaje, které by šlo nějak zneužít. Google rozhodně nevyhledá všechny práce, část z nich je uložena v interní síti dané školy.

lexx

mohou být snadno zneužity…

setapouch

Ze nekfo porusuje autorska prava, to neznamena, ze je porusuji vsichni. A uz vubec ne, ze se tomu stavu musim prizpusobit.
Doplňuji:
Jak muze byt odpoved annas tak hodnocena, kdyz vubec neodpovida na to, na co se ivzez pta?

annas

Ad ivzez, děkuji.