Lukasy

Proč někteři papoušci umi mluvit lidskou řeči, ale jine zviřata se to nemužou naučit?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Papoušci nemluví lidskou řečí. Někteří pěvci (např. krkavcovití) jsou schopni napodobovat okolní zvuky, třeba vyzvánění telefonu, někdy napodobují zvuk lidské řeči, nikoli řeč ve smyslu jazyka, dorozumívacího prostředku.

Další odpovědi
beer

Aby mohla zvířata napodobovat řeč, musí dobře slyšet a mít výtečnou paměť, aby zvuk napodobila a případně přiřadila k „majiteli“ zvuku. A samozřejmě, patřičně vyvinutá hlasová ústrojí, s možností zapojení jazyka při vzniku zvuku.
Toto vše splňují jen papoušci, v meší míře pak další ptáci.

Zdroj: Studium

anonym

Uzpůsobení patra, jazyku a hlasivek spojené s určitou dávkou paměti a snahou
o napodobování. Těmito schopnostmi jsou vybaveni některé druhy ptáků (obzvlášť papoušci, z nich nejvíce žakové, dále loskutáci, krvavci, kafky aj.) Ptáci nemluví lidskou řečí, ale napodobují zvuky, které často slyší. Sama jsem zažila u jednoho chovatele krkavců, jak se z jeho venkovní voliéry ozývalo hromadné kašlání (úplný „pochod tuberáků“) a chovatel si stěžoval, že jeho krkavci perfektně napodobují kuřácký ranní kašel souseda, který v sousední zahradě pravidelně ráno krmil králíky. :))

odpomass

Samozřejmě to zálěží na vyvinutosti mozku papoušků (dokáží uvažovat inteligentněji, než jiné druhy ptáků = vědí, kdy a jak napodobovat zvuky), ale především na uzpůsobení hlasivek – mohou napodobovat větší rozsah zvuků, než jiné druhy, které se o to mnohdy pokouší, ale jejich hlasivky jim nedovolí tak přesvědčivě zvuky vydávat.
Doplňuji:
Pokud mluvíme obecně o všech zvířatech, tak se to dá shrnout právě do omezenosti hlasivek (hlasivk. svalů) u ostatních zvířecích druhů, které nejsou schopné vydávat tak podobné zvuky, jako vydává člověk.

Coliffe

Papoušci nemluví lidskou řečí, jen ji napodobují. Nějací pěvci dokáží napodobovat zvuky okolí, v tomto případě i papoušci. Poté již pouze papoušek napodobí lidskou řeč.