mosoj

Proč některá nákladní auta tankují močovinu v tekutém stavu ?

K čemu ji používají ?
Doplňuji:
Napsal v tekutém stavu. Tím jsem myslel v roztoku.

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

Pomoci AdBlue se filtrují splodiny aby motor dosáhl emisních norem euro 5, i když už existují motory euro 5 bez potřeby AdBlue.

Samotné auto by jelo i bez AdBlue, ale pak má horší emise než norma euro 3 a pokud tě takto chytí např. v německu, kde platí na tyto motory úleva v podobě nižšího mýtného, tak se nedoplatíš…

Nepřidává se jako přísada do paliva, tankuje se zvlášť do nádrže k tomu určené.

Další odpovědi
mj81

Močovina se prodává pod obchodním názvem ADblue a používá se jako přísada do paliva u nových vozidel, kde je třeba splnit přisnější emisní normy (EURO 5).

NotFound

Jak již bylo řečeno, tak jde o AdBlue aditivum – roztok močoviny. Její přídavek do spalin před katalyzátor výrazně snižuje množství oxidů dusíku ve výfukových plynech vzniklých při spalování a tím umožňuje motoru dosáhnout vysokých výkonů a současně splnit emisní normy (Euro 4 a vyšší).
CONH2 (močovina) + NO2 → CO2 + N2 + H20

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ad­Blue

Conchus

Jedná se nejspíš o nějaký roztok, protože močovina má bod tání cca 135 stupňů C. V roztoku se pak jednoduše přepravuje, protože je dobře rozpustná ve vodě.

Maussy

A mimochodem se s ní taky hnojí pole v zemědělství, jelikož obsahuje vysoký podíl organického dusíku.

rebel323

AdBlue je kapalné aditivum, které snižuje množství škodlivin ve výfukových plynech vznětových motorů. Dávno už to není jen výsada nákladních aut …

Zdroj: http://cs.auto­lexicon.net/ar­ticles/adblue/

mosoj

lukas.zmizik: je vidět že jsi, nebo byl řidič z povolání !!

Jenom dodám že roztok močoviny se nastřikuje do výfukových plynů naftového ! motoru a tím se rozkládají zplodiny hoření oxidy dusíku na čistý dusík a kyslík !! Proto to splňuje nové emisní normy. V podstatě to plní úlohu katalyzátoru u benzínových motorů.
Začíná se to používat už i u osobních užitkových automobilů, které by jinak měly problém splnit nové emisní normy.