Proč někdy buřty a někdy zas vuřty?

Někdy mi to připadá až divné,že někdo použije slovo vuřty,jak to má být teda spráně?
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/vurt-burt
Sice je mi to buřt,ale vím,že je to asi z němčiny německy Wurst. Do češtiny převzato jako vuřt.
Kupujete buřty nebo buřty?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka v odkazu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-chci-se-zeptat-slovo-burt-je-nespisovne-nebo-jak-by-jste-to-rekli-jinak-a-spisovne-predem-dekuji

„Dobrý den, chci se zeptat..slovo buřt je nespisovné? Nebo jak by jste to řekli jinak a spisovně?“

Zajímala jsem se, proč se někde používá b, jinde v, když správný je původní německý výraz Wurst.

Je zajímavé, že

  1. v Českém slovníku z r. 1955 od autorů Adam – Jaroš – Holub jsou oba výrazy vuřt i buřt uvedené jako lidové názvy pro uzeninu.
  2. Stejně Krameriův slovník z 19. století oba výrazy považuje za rovnocenné,.
  3. Podle Rejzkova Etymologického slovníku je buřt původní.
  4. Takže výraz vuřt je kodifkován jako spisovný později, a to podle původu. Zřejmě v úpravě pravidel v r. 1957.

To platí dodnes – vuřt spisovné, buřt oblastní – nespisovné.

Z historické mluvnice i literárních zdrojů vyplývá, že docházelo jednak ke snazší, výraznější, často chybné výslovnosti, nebo v různých kronikách či jiných textech se písaři přepsali.

Tak se zřejmě stalo s vuřtem i buřtem. Záměna b ve, nebo naopak, se objevuje i v dalších slovech – hedvábí x hedbáví.

Obouretné „b“ zní výrazněji než retozubné „v“.

--
Zajímavé, že vuřt i buřt = druh kočáru, Wurstwagen. Vyjeti si na svém vuřtu. Jinak Wurst {jitrnice, jelito, klobása) Kramerius.

Osobně nekupuji buřty ani vuřty ani špekáčky. Ale na Hané se dělá buřtguláš.

Další odpovědi
Lamalam

Podle http://ssjc.uj­c.cas.cz/ je vuřt spisovný výraz, buřt patří do obecného jazyka. Já osobně si kupuji buřty.

cochee

Nevím, jestli všichni Severomoraváci, ale ti v mém okolí buřt neříkají, říkají vuřt, já neříkám ani jedno, páč jako děcko jsem byl naučen, že vuřt = salám, což je ale asi nesprávně – takže co je to vlastně v/buřt? Párek?