Maggie.b

Proč někdo píše Buddha s jedním d?

Udělal snad chybu? Či se některé pojmy slov takto píší?
Doplňuji:
Chcete říct, že je to pro každou zemi jinak?

Nejlepší odpověď
annas

Buddha je slovo cizího původu, proto se píše původním pravopisem. Slovo psané Budha není v pravidlech kodifikováno, proto je špatně napsané.

Další odpovědi
rynek878

Navrhuji udělat výjimku z pravidel a ponechat redirect ze špatného jména Budha na správné Buddha. Důvod: velmi častá chyba. Umožní to lidem pomocí vyhledávačů najít i při špatném zadání správné heslo. –Postrach 15:08, 19. 1. 2006 (UTC)

1.nesouhlas Slovo Budha není kodifikováno, nevyskytuje se v Pravidlech českého pravopisu (ani ve starých, ani v nových, ani v Pilipově dodatku), není uvedeno ve Slovníku cizích slov. Fakticky neexistuje. –Zirland 15:18, 19. 1. 2006 (UTC)

12.POZOR! Budha a Buddha jsou dvě naprosto odlišné postavy. Budha znamená v indické mytologii a kosmologii totéž, co v evropské tradici Merkur. Správnější by proto bylo zachovat obě stránky s vysvětlením, kdo je kdo. Nimrod Meduna 18. 8. 2009, 12:43 (UTC)

více zde:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dis­kuse_k_Wikipe­dii:Pravopis#Bud­ha.2C_Buddha

anonym

Ze stejného důvodu,jako ten,který je schopný napsat třeba :pitel,netopír,ly­monáda,sičet" atd.
Na hrubki sem sy tadi zvikl,ale něgdy sou to bonbónki.

hanulka11

našla jsem ve slovenštině ......Budha (etymologicky správnejšie, ale nespisovne Buddha; *okolo 623 pred Kr.-†543 pr. Kr. alebo *asi 563 pred Kr.-†483 pr. Kr.), vlastným menom Siddhártha Gautama, bol zakladateľ jedného z troch najrozšírenejších svetových náboženstiev – budhizmu

ale pro nás myslím je buddha

Zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Gau­tama_Budha

led

Buddha -vychádza z anglickej gramatiky
Budha -fonetický zápis
hindsky
बुद्धा -Budha
बुद्धा -Buddha