Bronzový

Proč někdo místo jet vyslovuje ject?

Doplňuji:
No cerel vyslovoval Sapík v sobotu u Babicy. Celou dobu jsem myslel že špatně artikuluje ale teď vidím že ne.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nářeční Infinitiv ject je pozůstatek historického vývoje češtiny
Původní tvar zněl jegti, došlo k hláskovému vývoji - jegti - jekti - jecti. C ve spisovném jazyce zaniklo - jeti (později zaniklo i koncové i), takže v nářečích zůstal tvar ject(i).
---
Slova, která uvádí ocko, nejsou zkomoleniny, ale původní pojmenování. Celer vznikl tz. metatezí likvid, stejně velryba.

Historická mluvnice

Další odpovědi:

Pokročilý

Ze stejného důvodu jako lidé říkají " hořtice" je to pro ně pohlnější výslovnost...

Stříbrný

Nebo to je také v tom místě jako nářečí.
Také, když jsem se přestěhoval sem do té vesnice, jsem si nemohl zvyknout na určité zkomoleniny ..místo nechoď na silnici, tak nechoď na SILNIC...zrovna tak děti LOZÍ po stromech, nebo zkrátka NELOZ tam..domácí králík byl ZAJÍC a králíkárna ZAJEČÁRNA atd.

Zlatý

Podobných otázek, byť na jiná slova, tu byla již celá řada.
Je to vždy dáno nářečím a mně se ta rozmanitost líbí převelice :-)

Někdo to tak vyslovuje, protože je na to jednoduše zvyklý. Často jsem to slýchala u Volyňáků a také cerel, verliba a podobné zkomoleniny. Tu verlibu často slýchám i od řady lidí v rozhlase a televizi, a tam mi to skutečně vadí. Obzvlášť když vidím, jak málo mladých lidí dnes češtinu ovládá.

Diskuze k otázce

Zlatý

annas

U poslední věty mně vypadlo slovo ....zkomoleniny , ale původní NÁŘEČNÍ pojmenování.

anonym

Nojo, cerel - moje matka vesele cereluje celý život a nepomáhalo jí to ani napsat po písmenkách. Stejně tak vynechává "í" ve slově vajíčka. Ona má prostě vajčka a taky to tak píše (a zdaleka není sama, našla jsem to i na jídelním lístku).
Kolega v práci měl vždy jenom "zero" nikdy nevyslovil "nula", neznal pojem schéma, ale znal "šémátko". Vadí mi, když slyším z televize "konzert", selebrity" a podobně. Někdy nevím, jestli je to hloupostí, kdy na sebe chce někdo upozornit, jak je in, nebo pouhou neznalostí.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2729
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 479

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.