Avatar uživatele
štamgast

Proč někdo místo jet vyslovuje ject?

Doplňuji:
No cerel vyslovoval Sapík v sobotu u Babicy. Celou dobu jsem myslel že špatně artikuluje ale teď vidím že ne.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3854 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nářeční Infinitiv ject je pozůstatek historického vývoje češtiny

Původní tvar zněl jegti, došlo k hláskovému vývoji – jegti – jekti – jecti. C ve spisovném jazyce zaniklo – jeti (později zaniklo i koncové i), takže v nářečích zůstal tvar ject(i).

Slova, která uvádí ocko, nejsou zkomoleniny, ale původní pojmenování. Celer vznikl tz. metatezí likvid, stejně velryba.

Historická mluvnice

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
AndreiRanger

Ze stejného důvodu jako lidé říkají " hořtice" je to pro ně pohlnější výslovnost…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Nebo to je také v tom místě jako nářečí.
Také, když jsem se přestěhoval sem do té vesnice, jsem si nemohl zvyknout na určité zkomoleniny ..místo nechoď na silnici, tak nechoď na SILNIC…zrovna tak děti LOZÍ po stromech, nebo zkrátka NELOZ tam..domácí králík byl ZAJÍC a králíkárna ZAJEČÁRNA atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
www

Podobných otázek, byť na jiná slova, tu byla již celá řada.
Je to vždy dáno nářečím a mně se ta rozmanitost líbí převelice 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Někdo to tak vyslovuje, protože je na to jednoduše zvyklý. Často jsem to slýchala u Volyňáků a také cerel, verliba a podobné zkomoleniny. Tu verlibu často slýchám i od řady lidí v rozhlase a televizi, a tam mi to skutečně vadí. Obzvlášť když vidím, jak málo mladých lidí dnes češtinu ovládá.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

U poslední věty mně vypadlo slovo …zkomoleniny , ale původní NÁŘEČNÍ pojmenování.

před 3854 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Nojo, cerel – moje matka vesele cereluje celý život a nepomáhalo jí to ani napsat po písmenkách. Stejně tak vynechává „í“ ve slově vajíčka. Ona má prostě vajčka a taky to tak píše (a zdaleka není sama, našla jsem to i na jídelním lístku).
Kolega v práci měl vždy jenom „zero“ nikdy nevyslovil „nula“, neznal pojem schéma, ale znal „šémátko“. Vadí mi, když slyším z televize „konzert“, selebrity" a podobně. Někdy nevím, jestli je to hloupostí, kdy na sebe chce někdo upozornit, jak je in, nebo pouhou neznalostí.

před 3854 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek