bolak

Proč někde uvádějí kyselinu listovou jako B11 a jinde zase jako B9?

To se někde pletou a jinde ne, a nebo je obojí to samý?

Nejlepší odpověď
annas

Kyselina listová a její v potravě přirozeně se vyskytující sůl, folát, jsou formy ve vodě rozpustného vitaminu B11. Syntetická kyselina listová obsažená v potravinových doplňcích je stabilnější a má jednodušší chemickou strukturu než přírodní forma folátu a je také snáze vstřebatelná. Po vstřebání jsou obě formy vitaminu B11 identické a mají stejný účinek.

Více zde: http://www.sport-lav.cz/produc­ts/vitamin-b11/

Vitamin B11 je členem klanu B vitamínu a klasifikovány jako ve vodě rozpustný vitamin. Vitamin je také známý jako folacin, kyseliny listové, kyseliny listové, vitaminu M, vitamin Bc a vitamínu Be. Chemický název Kyselina listová je Pteroylglutamic kyselina.

Vitamin B11 je vlastně „starý“ název pro vitamin, dnes se obvykle nazývá Kyselina listová. V Německu, Francii a ve Spojených státech, je tento vitamín jako vitamín B9 znám.

Termín kyseliny listové se používá k označení skupiny sloučenin, zpracovávajících stejnou aktivitu vitaminu, který obsahuje přírodní foláty a kyselina listová

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.benseng.com/pro­duct/product-vitamine-b11-foliumzuur-en.html&prev=/­search%3Fq%3Ddif­ference%2Bbet­ween%2Bvitamin­s%2BB9%2Band%2BB11%26cl­ient%3Dfirefox-a%26hs%3D4CK%­26sa%3DN%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Drcs%26biw%3D992%26­bih%3D657

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.drweil.com/drw/u/AR­T02809/vitamin-b9-folate.html&prev=/­search%3Fq%3Ddif­ference%2Bbet­ween%2Bvitamin­s%2BB9%2Band%2BB11%26cl­ient%3Dfirefox-a%26hs%3DYIK%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Drcs

Neupravený překlad

Rozdíl v názvu je v tom, zda je o vitamín přirozený nebo získaný uměle.

Další odpovědi
arygnoc

nepletú sa.

ak čítate pozorne (alebo ak je autor dostatočne presný), dozviete sa, že sa jedná o kyselinu listovú a jej soli (v rôznych pomeroch, v rôznych kombináciách [B9 vs B11, ale aj napr. B4, B6], medzi tie soli patria napr. folát, folacín, …).

bolak

A proč v B-komplexu některý čísla chyběj, je to tím že si je tělo samo vytvoří z těch co tam jsou nebo je to něčím úplně jiným?

annas

FALEŠNÉ VITAMINY

Vitamin B4 – neexistuje, tento název byl původně použit pro směs aminokyselin argininu, glycinu a cysteinu.
Vitamin B5 – neoficiální název používaný v některých zemích pro vitamin B – kyselinu pantotenovou.
Vitaminy B7, B8, B9, B11 – neexistují, tyto názvy byly dříve používány pro směsi známých vitaminů.
Vitamin B10 – kyselina para-aminobonzoová (PABA). Bakterie a jiné organismy ji mohou přeměnit na vitamin B – folacin. Lidský organismus nikoli.
Vitamin B13 – kyselina orotová není pro lidský organismus životně nezbytná a z dietních doplňků se vypouští, neboť se předpokládá, že je rakovinotvorná.
Vitamin B15 – kyselina panamová, směs dimethylglycinu, cukrů a dalších látek, z nichž žádná není pro lidský organismus životně důležitá.
Vitamin B16 – amygdalin, také známý jako laetrile. Nalézáme jej v peckách meruněk, atd. Rozkládá se na jedovatý kyanid. Někdy se nazývá vitamin B17.
Vitamin F – nepřesný termín pro životně důležité mastné kyseliny, např. kyselinu linoleovou.
Vitamin G – zastaralý název vitaminu B2.
Vitamin H – zastaralý název vitaminu B – biotinu
Vitamin M – zastaralý název vitaminu B – folacin.
Vitamin PP – zastaralý název vitaminu B3 – niacin
Vitamin P – směsice látek, kterým říkáme rutin nebo hesperidin, které patří do skupiny chemikálií nacházejících se v rostlinách a nazývaných bioflavonoidy. Není pro lidský organismus životně důležitý, a proto jej nemůžeme nazývat vitaminem, ačkoli může mít určité zdravotní přínosy.
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:5-LVJUE-bLQJ:www.agkm­.cz/soubory_ke_sta­zeni/projekty_mu/stu­denti/biologi­e/vitaminy_kou­tska,_odstrci­likova.ppt+&cd=1&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a