mosoj

Proč nejsou v Řecku lesy?

Dopadne Šumava stejně ?
Doplňuji:
Bezzásahová zóna. Stupidita nejvyššího stupně myslet si, že z pěstěného lesa udělá kůrovec prales. Pokud něco naroste tak jsou to jeřáby, akáty a keře.
Jediné řešení je sázet, ale ne na holiny ( tam nic pořádného nenaroste, alespoň ve vyšších nadmořských výškách)ale do živého lesa. Takže zastavit šíření kůrovce a pěstit !! Někde je již bohužel pozdě.
Jděte se podívat na Šumavu do míst kde je to již deset let suché co tam narostlo.
Ono moudro starých hajných tzv. těžba probírkou, nebo maximálně mýtní těžba, má historicky odzkoušenou pravdu.

Nejlepší odpověď
pokazdejinak

v Řecku byly kdysi lesy vytěženy, takže pokud u nás zůstane aspoň nějaká bezzásahová zóna, tak by to tak dopadnout nemělo…
razím takovou teorii, že každá starověká civilizace skončila, když vyčerpala zdroje okolo – a byly to hlavně lesy… vemte si Mezopotámii, kolébku civilizací a dnes je tam poušť (Irák), potom třeba to Řecko – také to byla zalesněná oblast, a už není, Řím, Egypt… lidstvo prostě likviduje životní prostření už odnepaměti :/
nějaká Šumava není až tak velký problém – naše současná civilizace je globální, takže likviduje globální deštné lesy a to bude teprve průser, jestli se nám to povede…
Doplňuji:
když zrovna na Šumavě už je ten nový les nastartovaný a připravený, tam už se nové stromky nepotřebují sázet, tam už sazeničky vyrašily samy :)
ale souhlasím s tím, že jakmile někde vznikne definitivní holina, tak s tou půdou eroze velmi rychle zatočí takovým způsobem, že už tam prakticky nic kloudného nenaroste… bohužel :(

Další odpovědi
baghira

Před několika hodinami jsem se vrátil z Rhodosu, takže potvrzuji, že v Řecku lesy jsou, a docela nádherné.

led

Aj tá Šumava je problém, regionálny, ale zničením lesného porastu sa môže eróziou rozšíriť aj na väčšie územie.
Stačí, keď sa pozriete na lesy, ktoré pretínajú dialnice. Okraje lesov od cesty postupne ustupujú.

venkovan

Šumava jako Řecko či velká část Balkánu nedopadne – je v jiném podnebí a není tam intenzivní po staletí prováděná pastva.
V našich přírodních podmínkách přirozený vývoj na místech kde je dost vláhy a půdy je les.
Nebojte se, že v bezzásahových zónách les nebude – zejmén tam kde pod sežranými smrky je již vzrostlý smrkový nálet. Tam, kde pod stromy nálet není, volné plochy zarostou travinami, často velmi problémovu třtinu křovištní která vytváří hustý drn ve kterém žádná dřeviny prakticky nevzklíčí.

Přesto co jsem napsal jsem velký odpůrce ponechání množení kůrovce v bezzásahových zónách ve chvílích kdy jeho stav je popisován jako jeden z největších za dobu kdy je jeho stav sledován – tedy v rovině několika stovek let. Když čtu některé diskuse, tak je to o slepém fanatismu, vytrhávání souvislostí, teorií a nerespektování staletých lesnických zkušeností. Nevím, zda si takový luxus co tam někteří příznivci kůrovce, tedy přirozeného rozpadu jehličnatého lesa, prosazují můžeme dovolit. Pokusné plochy již mají z minulých let.

mosoj

pokazdejinak : Nic ve zlém,ale prosím o imformaci kde je to nastartované. Jsem rodilý šumavák a po Šumavě se toulám každý rok. Rád bych se tam podíval, případně to vyfotím a zde ukáži. Nikde jsem nic takového neviděl.

Jinak s tzv. aktivisty jsou zkušenosti z dřívějška. Byla to docela lukrativně placená brigáda.
Dnes to nebude jiné. Proč asi tam jsou Poláci a Slováci. To bych chtěl vidět jak by dopadl Čech který by bránil těžbě třeba v Tatrách !

pokazdejinak

mosoj: taky nic ve zlém :) a dostal jste mě – osobně na šumavu často nechodím, ale mám kamarády, kteří ano a nejsou to vymyté zelené mozky ;) třeba: http://tomassmrz­.blog.idnes.cz/
ale pamatuju si taky výuku ze základní (!) školy, kdy jsme probírali stavbu lesa (a pralesa) a kde mi bylo vysvětleno, že jakmile se horní vrstva otevře z jakéhokoli důvodu, vespod se to probudí a začne růst
a mimochodem aktivisté jsou podle mě blázni, je rozhodně důležitější, aby se dohodli odborníci a lidé, kteří péči o přírodu a les rozumí…

kablik

žeby v Řecku nebyly to snad se nedá říct, ony tam jsou jen ne podobné naším,oni tam mají asi větinou jen listnatý porosty a navíc je pravidelně „vypalují“ taže to tam vypadá jako velmi neutěšená vyprahlá krajina, jaké měli původní lesy to opravdu nevím, spíš by mne zajímalo proč se nesnaží lesní porosty obnovit, nebo to snad ani nejde?

mosoj

V Řecku staří Řekové lesy vykláceli na stavbu lodí. Co tam narostlo vidíte sám. Jenom keřovité formy rostlin.
Takže myslet si že z pěstěného jehličnatého lesa udělá kůrovec prales je stupidita nejvyššího stupně.
Jděte se podívat na Šumavu do míst kde to je uschlé již deset let. Sem tam smrček, jinak jeřáb, akát a nějaké keře.
Jediná obrana je zamezit šíření a sázet. Tedy pěstit.
Nesmí se dopustit aby les lehl celý, jinak tam nic rozumného nenaroste. V některých místech je již pozdě.