štamgast

Proč nechal SSSR v Maďarsku 6 dní otevřené hranice po Maďarském povstání?

Čekal bych pravý opak…

Odpovědi
led

Maďarské povstanie 1956 začalo, keď sovietské vojská začali opúšťať Maďarsko. V najvyšších maďarských vládnych a stranických miestach vládla neistota, aká bude ruská reakcia, vnútorné boje o moc, stabilizáciu krajiny a o armádu a nik si neuvedomil, že nebol daný príkaz na uzavretie hraníc. Armádni a policajní velitelia čakali vo svojej neistote na rozkazy ako sa zachovať v danej situácii.

anonym

Pohnutý maďarský podzim 1956 začal už 23. října, kdy se v ulicích metropole sešlo na dvě stě tisíc lidí.
Sovětský vůdce – 1. tajemník KSSS Nikita Chruščov – nemohl podobné změny nechat bez odezvy a vyrazil se zhruba 150 tisíci vojáky a šesti tisíci tanky do protiútoku.

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/sove­ti-pred-50-lety-potlacili-madarske-povstani-flx-/zahranicni.as­px?c=A061103_104037_zah­ranicni_miz