luckykubrt

Proč nebývá zatmění Slunce každý měsíc, když se Měsíc dostane mezi Slunce a Zemi?

Nejlepší odpověď
Kepler

Protože oběžná rovina Měsíce okolo Země není zcela totožná s oběžnou dráhou Země kolem Slunce (ekliptikou). Jde o protnutí obou rovin ve správný čas a ve správném místě Země. Když si uvědomíš, že pouhou náhodou tato dvě tělesa mají přibližně stejný úhlový průměr a jev je viditelný jen po krátkou dobu v úzkém pásu na Zemi, jedná se o vskutku vyjímečný jev.

Další odpovědi
Arne1

Ve skutečnosti to zatmění bývá nejen každý měsíc, ale je prakticky nepřetržitě. Záleží pouze na tom, odkud se díváš.

Heydulak

Doplním Keplera: navíc i kdyby se stalo, že bude Slunce-Měsíc-Země v jedné rovině, u nás v ČR nebo v Evropě zrovna můžeme mít noc, a tak si zatmění Slunce užívají v jiných částech světa. Úplné zatmění Slunce je vždy lokální záležitostí.