JájsemRaibek

Proč nasazují policisté (URNA) zadrženému tmavé brýle na oči?

Kvůli dezorientaci pachatele? Kvůli identifikaci policistů to není, jelikož oni mají kukly.
Ale vždyť je okolo plno policistů, kteří zajišťují okolí, pachatele a pachatel je spoután, prohledán a poté naložen do auta a odvezen.

Proč to tedy dělají?

Tak snad to jsou odborníci a cvičeni na to, aby si ohlídali okolí nebo ne?
Jinak zde jsou ty brýle vidět u lidí, ne u zvířat:
http://media.no­vinky.cz/521/1952­16-top_foto2-vgc9d.jpg
http://media.no­vinky.cz/584/3258­42-original1-jf239.jpg

Nejlepší odpověď
gecco

Účelem je

  1. dezorientace zadrženého (nemůže promýšlet/plánovat útěk či ´obranu´)
  2. smyslovou deprivaci zadrženého (nedostatkem vjemů znejistí, stane se ´povolnějším´ – a to nejen při převozu, ale i při pozdějším výslechu)

Další odpovědi
klumprt

Značně to ztěžuje možnost útěku. Když vedou člověka policajti, tak může vyčíhat nějaký vhodný okamžik, např. jsou na ulici, jeden policajt se kouká nějaké blondýně na zadek a druhý smrká a opodál stojí zločincův komplic s nastartovaným autem. Když má zadržený pytel nebo tmavé brýle na hlavě, tak si takový okamžik prostě nevyčíhne.

Myslím, že ta geccova druhá funkce nemá žádný velký význam. Tohle se používá na ty nejhustší kriminálníky a ty jen tak něco nerozhází. 🙂

Doplnění: Původně jsem tady nechtěl házet paragrafy, ale zdá se, že je nutno zde uvést, že jde o donucovací prostředek podle § 52 písm. q) zák. č. 273/2008 Sb., o Policii ČR – prostředek k zamezení prostorové orientace.

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2008-273

lexx

protože se stydí že musej vykonávat špinavou práci

Agneta

Ale to se dělá jen u zvířat…a né u lidí, a to je rozdíl:DDD

ptáč

Taky trochu zatrollím. Tmavé brýle jsou dárek pro vyslýchaného, aby mu nevadilo světlo z lampy, kterou bude mít před ksichtem při výslechu.