Kelt

Proč mohou být tajné státní dokumenty zveřejněny až po několika letech?

Pamatuji se, že promítali nějaký film z války a do toho dávali možnost nahlédnout na dokumenty té doby s poznámkou přísně tajné otevřít po 40, 50 a více letech. Proč takové prodlení. Válka skončila v roce 1945 a ještě v roce 1970 nebyly zveřejněny všechny dokumenty z té doby. Proč nejsou lidé informovaní o těchto věcech? Na co se čeká? Na to, zda aktéři ještě žijí? A ta lhůta otevření se musí dodržet, ať je jakákoli vláda? Děkuji.

Odpovědi
ivzez

Myslím, že do toho těžko někdo z nás vidí.

Důvody utajení mohou být různé,
nejde jen o to, jestli někteří aktéři ještě žijí.

Utajované písemnosti lze zveřejnit až poté,
co pomine důvod, pro který byly utajeny.

eleonnore

Asi netřeba psát o tom, že je dobře, že určité dokumenty jsou před veřejností utajeny. Stejně, jako policie nemůže všechno vysypat médiím z taktických důvodů (podezřelý nemusí být vrah a lidé by mu mohli ublížit; vrahovi to může hrát do karet a vyhnout se trestu), ze stejného důvodu se děje toto.

Jak říká ivzez, důvody utajení mohou být různé. V krátkém časovém rozpětí v tom může hrát roli taktika (policejní, vojenská, diplomatická), v delším časovém období to nemusí být dobré pro osoby, které stále žijí, a v dokumentech se o nich objevují informace různého charakteru.

V reálném životě je upřímnost hezká věc. Ale v politice, v armádě a dalších takových institucích, tam se hraje na taktiku. Zde spíš platí, že mlčeti – zlato. Informace jsou nejdražší komoditou světa.

Kryšpín

Poněvadž by mohla být solidní Vendeta

Drap

Je to právě z důvodů utajení.

dubraro

Protože například válečné zločiny jsou nepromlčitelné a i vítězové by mohli být souzeni.

led

Prevažne ide o ochranu osôb a politických zriadení, prípadne iného dôvodu utajenia.
Odtajňovanie utajených skutočností je v každom štáte presne stanovené zákonom podľa jednotlivých stupňov utajenia.
V závažných prípadoch je to aj 75 rokov, čo znamená, že dnes je to od roku 1945 len 71 rokov, takže musíme počkať do roku 2020, kedy dotyčné osoby budú už prakticky, alebo relatívne mrtvé, alebo sa ich to už priamo nedotkne. Preto napríklad pravdu o atentátnikovi na JFK (1963) sa dozvieme až v roku 2038, ak to nenaruší politické, hospodárske vzťahy USA aj voči zainteresovaným na tomto atentáte, či už priamo, alebo aj nepriamo svojou politikou a ekonomikou