štamgast

Proč Miloš Zeman skládal slib do rukou předsedy Senátu?

Všude bylo psaný, že ho bude skládat do rukou předsedkyně PSP. Miroslava Němcová nemohla, že ji zastoupil Milan Štěch nebo co?
Doplňuji:
No jo ale i poslancům byla odňata možnost volby prezidenta, takže tenhle argument není pádný.

Nejlepší odpověď
odpomass

„Vyplývá to ze změny ústavy poté, co Senátu byla odňata volba prezidenta, protože došlo k přímé volbě“
Doplňuji:
Oni ho ale nevolili přeci…

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/zpravy/po­litika/_zprava/mi­los-zeman-se-ujme-prezidentske-funkce-slib-slozi-poprve-do-rukou-predsedy-senatu--1184768

Další odpovědi
anonym

Díval jsem se na inauguraci na televizi a tam to zdůvodňovali takto:
Senát si stěžoval, že v této republice hraje takzvaně hraje druhé housle (čili je méně důležitý než sněmovna).Aby se zachovala vážnost senátu, tak od této doby bude každý další prezident skládat slib do rukou předsedy senátu.

led

AD štamgast
Malá oprava vášho doplnenia:
„… i poslancům byla odňata možnost volby prezidenta…“

"Šlo o první přímou volbu prezidenta, dosud byl volen nepřímo Parlamentem ČR. "
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vol­ba_prezidenta_%C4%8Ces­k%C3%A9_republi­ky_2013

Poslancom bolo odobratá len „služobná z titulu poslaneckej funcie“ možnosť voľby. Miesto nej mali občianské právo voľby, také isté ako ostatním občanom – oprávneným voličom. Takže volil svoj hlas, nie hlas ľudu, hlas svojich voličov (ako radi hovoria)…