Farookh

Proč mi přišlo jen 60 % mzdy? Vyplácí mě OSSZ, ale měl jsem pracovní úraz, a tedy bych měl dostat 100% mzdu. Nebo ne?

A až po ukončení léčby? A kdo mi to pošle? Předpokládám, že OSSZ ale opravdu nevím. Mám za to, že v případě pracovního úrazu by to mělo být 100 % stále. Až do konce léčby? Děkuji.

Nejlepší odpověď
ivzez

Neměl byste obdržet mzdu, ta náleží pouze za výkon práce.

Za dobu nemoci Vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele
v prvních 14 dnech nemoci a od 15. dne nemocenské od OSSZ.

Odškodnění za pracovní úraz obdržíte až po skončení léčby
(pozor: ne hned po skončení neschopenky). Do odškodnění
patří i dorovnání rozdílu mezi nemocenským a průměrným výdělkem
z doby před pracovním úrazem.

Dorovnání ušlého výdělku, náhrada hmotné škody, nákladů vynaložených (uchovávejte všechna potvrzení, jízdenky za cesty k lékařům, na rehabilitaci,
za platby v lékýrnách, …) v souvislosti s léčbou, …jsou plněním z povinného
úrazového pojištění zaměstnavatelů.

Pojišťovna plní až po skončení léčby. Po dodáná veškerých podkladů
má lhůtu 90 dnů, ale v obtížnějších případech to může trvat i déle.

Po ustálení zdravotního stavu (zpravidla po roce) se zkoumá
případné ztížení pracovního a společenského uplatnění. I tam
může být nárok na nějaké odškodnění.

Očekáváte-li, že nemoc bude trvat déle, pokuste se dohodnout
se zaměstnavatelem o poskytnutí (opakované) zálohy. Po skončení
léčby si to zaměstnavatel může vyrovnat s pojišťovnou.

_____

Doba nemoci pro pracovní úraz se z hlediska nároku na dovolenou
posuzuje jako odpracovaná doba. Tzn., že se Vám ani v případě, že
by neschopenka trvala déle než 99 dnů, nebude krátit dovolená.

Další odpovědi
Mc Merkurion

…ne, do 100% vyplácí pojišťovna a většinou až po skončení marození …

Kura

Tady si to pročti :

http://socialni-poradna.eu/pracovni-uraz-jak-se-vyplaci/