Frogman

Proč město v noci „bliká“ – optický klam?

Když se dívám na vzdálené město, které svítí, tak ho ve skutečnosti vidím blikat – proč?

Nejlepší odpověď
arygnoc

nejedná sa o optický klam, ale o optický jav – rozdiel je v tom, že >blikanie< nevzniká nedokonalosťou ľudského oka (optický klam), ale vonkajšími fyzikálnymi vplyvmi – pohybom a zmenou hustoty optického prostredia, v ktorom sa svetlo šíri (optický jav).

😉

Další odpovědi
gecco

Stoupá vzduch ohřátý od teplých ploch (míst) a lom na jeho proměnných rozhraních způsobuje tento optický klam…
😉

lexx

jev zvaný scintilace, jako když blikají vzdálené hvězdy, pohyb vzdušných vrstev atmosféry to způsobuje