Proč máme ve znaku exotické zvíře lva a ještě se dvěma ocasy?

Proč máme ve znaku exotické zvíře lva a ještě se dvěmi ocasi?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo kouknout do archivu, měl jste odpověď hned.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-mame-na-erbu-dvouocaseho-lva
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-mame-ve-statnim-znaku-lva

"Podle kroniky tak řečeného Dalimila dostal erb stříbrného lva v červeném poli Vladislav II. od císaře Friedricha I. Barbarossy odměnou za pomoc při válečném tažení proti lombardským městům, která odepřela císaři poslušnost, a zvláště pak za pomoc při dobytí Milána dne 23.7.1158. atd.

Údajné rozhojnění ocasů českého lva z jednoho na dva se dostalo, podle rukopisu oseckého kláštera, Přemyslu I. Otakarovi v roce 1204 od císaře Otty IV. za pomoc při vojenském pokoření odbojných Sasů. Český lev tak získal na určité mystičnosti a nadpřirozenosti.atd
Majestátný královský lev patří v heraldice mezi nejoblíbenější a nejčestnější obecné figury. Bývá symbolem královské moci, a často proto nese na hlavě korunu. Je znamením rytířských ctností, síly a odvahy. Pro zdůraznění těchto vlastností bývá vyobrazen ve skoku, s vystrčenými drápy a zuby.
Pravděpodobně i z těchto důvodů měl na svých znacích starý rod Markvarticů (předchůdců pánů z Valdštejna) lva nebo lvici, avšak pouze s jedním ocasem. Po roce 1337 se lvice ve znaku Valdštejnů a jejich příbuzných pánů z Rotštejna vzpřímila do podoby lva. Valdštejnové později začali ve svém erbu užívat znamení čtyř lvů střídavých barev ve čtyřech čtvrtích štítu.
Spojitost erbu Valdštejnů s českým znakem jsme v žádném pramenu nenalezli.

Odpověď na otázku, v jaké době se na našem území mohl vyskytnout živý lev, je velmi obtížné nalézt. Lvi byli údajně chováni např. na dvoře Rudolfa II., viz dále:
„Byl tam, jak píše kronikář: držán lev, jako symbol královské moci. Tvrdí se, že lvi tam byli drženi teprve od doby Rudolfa II. Ten dostal prvního lva darem od tureckého sultána. Tvrdí se, že Tycho Brahe mu předpověděl, že lev i Rudolf II. jsou narozeni ve stejném znamení zvěrokruhu a budou mít stejný osud, či-li zemřou ve stejnou dobu. Skutečně kronikáři zapsali, že lev zemřel roku 1612 a za několik dní zemřel Rudolf II.“

Další zdroje v odkazu

http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/lev-v-ceskem-statnim-znaku

"Český lev se odlišuje od ostatních lvů používaných jinými státy především tím, že má dva ocasy. Původ druhého ocasu se mezi historiky široce diskutuje a prozatím neexistuje na věc jednotný názor. Český lev se po staletí objevuje na erbech českých panovníků a později také na znaku českého státu, kde značí moc a svrchovanost.

Podle pravidel heraldiky, což je věda o erbech a znacích, měl ten náš lev ve státním znaku přesně vypadat: musí mít dva ocasy, být ve skoku a zároveň v bojovém postavení, na hlavě má mít korunu, k tomu vyceněné zuby a vyplazený jazyk!

Lev se do českých zemí a tím i do našeho znaku dostal díky Přemyslovcům! Ti nám ho pořídili! A víte, jak je starý důkaz, který o tom dodnes máme? Je to pečeť moravského markraběte Vladislava už z roku 1222!!! Navíc jsem se v archivu ještě dozvěděl, že český panovník tehdy musel mít pro císaře asi vážně obrovský význam, když mu dovolil, aby měl ve znaku lva dvouocasého! Ten je totiž samozřejmě mnohem vznešenější, než lev jednoocasý, kterého mají ve znaku i mnohé jiné země na světě."
Tom Wizard
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/101234993­35-zahady-toma-wizarda/2302-odkud-se-vzal-lev-v-ceskem-statnim-znaku/

"Český lev, původně jednoocasý, nahradil ve 12 .století plamennou orlici sv. Václava. Druhý ocas byl ke lvu ve znaku přidán patrně jako odměna za pomoc, kterou poskytl císaři Přemysl Otakar I. v boji proti Sasům, přesvědčivým důkazem je však až pečeť, kterou používal Přemysl Otakar II.

Heraldika však obecně chápe zdvojenost nepárových orgánů (ocas či hlava) erbovních zvířat jako znak mužského pohlaví vyobrazeného zvířete".
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C3%A1tn%C3%AD_znak­_%C4%8Cesk%C3%A9_re­publiky

Další odpovědi
anonym

Populární verze výkladu sice vysvětluje dva ocasy českého heraldického zvířete jako symbol spojení dvou zemí, kterým Přemyslovci vládli v době, kdy získali lva do svého znaku – tedy spojení Čech a Moravy.
Zkus si pustit tuhle celou reportáž.
http://www.roz­hlas.cz/radio­zurnal/encyklo­pedie/_zprava/proc-ma-cesky-lev-dva-ocasy--1401803
Další zajímavosti se dozvíš i tady.
https://www.go­ogle.cz/#q=lev+a­+je%C5%A1t%C4%9B+se+dv%C­4%9Bma+ocasy

kapka

To byli původně dva lvi, ale jeden vlezl druhymu do pr*ele. :D

anonym

Je to moje povinnost, nahlížet do archívu ? Od čeho a pro koho je tento server?

quentos

Říká někdo něco takového? Jde jen o laskavé upozonění na to, že takto bude mít tazatel odpověď rychleji.

marci1

Ad ping-pong:OCASY 🙂

anonym

marci,mě se líbí,když to někdo opraví ještě kdyby tak ti chibi byla potržená.

marci1

Tak si příště napiš co chceš, jen že to trochu trhá oči. 🙂