stavba.J

Proč máme ve státním znaku lva?

Nejlepší odpověď
annas

"Podle kroniky tak řečeného Dalimila dostal erb stříbrného lva v červeném poli Vladislav II. od císaře Friedricha I. Barbarossy odměnou za pomoc při válečném tažení proti lombardským městům, která odepřela císaři poslušnost, a zvláště pak za pomoc při dobytí Milána dne 23.7.1158. Vla­dislav II. se za odměnu stal od roku 1158 i českým králem. Historicky je však lev ve štítě doložen poprvé až na pečeti markraběte moravského Vladislava Jindřicha, připojené k listině datované dnem 31.12.1213. Tato pečeť nese obraz jezdce vlevo obráceného, který v pravici drží praporec a v levici štít se lvem. Poněvadž je jezdec zobrazen z pravé strany, je viditelná jen polovina štítu, který drží před svou hrudí, a nelze tedy říci, má-li lev dva ocasy nebo jen jeden. Údajné rozhojnění ocasů českého lva z jednoho na dva se dostalo, podle rukopisu oseckého kláštera, Přemyslu I. Otakarovi v roce 1204 od císaře Otty IV. za pomoc při vojenském pokoření odbojných Sasů. Český lev tak získal na určité mystičnosti a nadpřirozenosti. Nesporné vyobrazení dvouocasého lva vidíme teprve roku 1247 na pečetích kralevice Přemysla, syna Václava I. A potomního Přemysla II. Otakara. Od poloviny 13. století se erbovním znamením českého státu stal stříbrný, zlatě korunovaný, dvouocasý lev ve skoku s červeným jazykem v červeném štítu. Později tento znak převzala Československá republika. V roce 1960 byl tento znak částečně pozměněn (lev přišel o korunku a změnil se i štít znaku). Dnes je ovšem opět používán znak, který vznikl mezi lety 1919 – 1920.

Majestátný královský lev patří v heraldice mezi nejoblíbenější a nejčestnější obecné figury. Bývá symbolem královské moci, a často proto nese na hlavě korunu. Je znamením rytířských ctností, síly a odvahy. Pro zdůraznění těchto vlastností bývá vyobrazen ve skoku, s vystrčenými drápy a zuby."

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/lev-v-ceskem-statnim-znaku

Další odpovědi
Elekrikář

Lev patří to do heraldyky je to znak českých panovníků.

verka

Alois Jirásek Staré pověsti české, O Bruncvíkovi.

anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C3%A1t­n%C3%AD_znak_%C4%8Ces­k%C3%A9_republi­ky