pája139

Proč máme na erbu dvouocasého lva ?

Nejlepší odpověď
annas

Už jsem vám psala, kdybyste se podívala do archívu odpovědí, měla jste odpověď hned.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-mame-ve-statnim-znaku-

Tehdy jsem napsala:

Podle kroniky tak řečeného Dalimila dostal erb stříbrného lva v červeném poli Vladislav II. od císaře Friedricha I. Barbarossy odměnou za pomoc při válečném tažení proti lombardským městům, která odepřela císaři poslušnost, a zvláště pak za pomoc při dobytí Milána dne 23.7.1158. Vla­dislav II. se za odměnu stal od roku 1158 i českým králem. Historicky je však lev ve štítě doložen poprvé až na pečeti markraběte moravského Vladislava Jindřicha, připojené k listině datované dnem 31.12.1213. Tato pečeť nese obraz jezdce vlevo obráceného, který v pravici drží praporec a v levici štít se lvem. Poněvadž je jezdec zobrazen z pravé strany, je viditelná jen polovina štítu, který drží před svou hrudí, a nelze tedy říci, má-li lev dva ocasy nebo jen jeden.

Údajné rozhojnění ocasů českého lva z jednoho na dva se dostalo, podle rukopisu oseckého kláštera, Přemyslu I. Otakarovi v roce 1204 od císaře Otty IV. za pomoc při vojenském pokoření odbojných Sasů. Český lev tak získal na určité mystičnosti a nadpřirozenosti. Nesporné vyobrazení dvouocasého lva vidíme teprve roku 1247 na pečetích kralevice Přemysla, syna Václava I. A potomního Přemysla II. Otakara. Od poloviny 13. století se erbovním znamením českého státu stal stříbrný, zlatě korunovaný, dvouocasý lev ve skoku s červeným jazykem v červeném štítu. Později tento znak převzala Československá republika. V roce 1960 byl tento znak částečně pozměněn (lev přišel o korunku a změnil se i štít znaku). Dnes je ovšem opět používán znak, který vznikl mezi lety 1919 – 1920.

Další odpovědi
roxy52

On ale má tři.

Melkor

No tři ocasy teda nemá! Má dva a příčiny přidání druhého ocasu nebyly nikdy jednoznačně vysvětleny.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%BD_lev_%28he­raldika%29

velke V

Souvisi to ,dle jedne knihy, s ucasti Premysla Otakara I.-nejsem si jista- ns jistem voj.tazeni, a protoze bylo vitezne, dostsl lev v erbu stribrnou barvu s dva ocasy. Ale zrejme to budou historicke smyslenky, nrbylo to nikdy verohodne dolozeno